Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Tankietki w Łomiankach

Dokładnie za 5 dni uroczyście obchodzić będziemy 74. rocznicę bitwy pod Łomiankami. W tym dniu w widowisku historycznym pn. Wrześniowy bój o Łomianki zobaczymy m.in. pojazdy z czasów II wojny światowej. Do Łomianek zjadą też tankietki.

Tankietki w Łomiankach

Dokładnie za 5 dni uroczyście obchodzić będziemy 74. rocznicę bitwy pod Łomiankami. W zapowiadanym w tym dniu widowisku historycznym pn. Wrześniowy bój o Łomianki zobaczymy m.in. pokazy wyszkolenia, umundurowania i wyposażenia grup rekonstrukcyjnych, w tym także pojazdy z czasów II wojny światowej. Do Łomianek zjadą też dwie tankietki TK-S.
Jeden z pojazdów uzbrojony będzie w ckm wz. 25 – pochodzi z kolekcji Zbigniewa Nowosielskiego, drugi z nkm wz. 38 z kolekcji Jacka Kopczyńskiego.

[obrazek]

Przyjęło się nazywać taki pojazd tankietką, podkreślając w ten sposób powinowactwo z czołgiem, czyli – z języka angielskiego - z tankiem. Zdrobnienie od polskiego słowa czołg brzmi dość zabawnie, więc przez jakiś czas używano nazwy „półczołg”, a po przekonstruowaniu w Polsce do postaci pojazdu całkowicie opancerzonego wprowadzając nowy termin – „czołg rozpoznawczy”,  „lekki czołg zwiadowczy”  lub też „lekki czołg szybkobieżny”. Nazwa czołg, nawet z przymiotnikiem „rozpoznawczy” czy „szybkobieżny”, trochę jest na wyrost – pojazd czołgiem niewątpliwie nie był. W żaden sposób nie nadawał się do przełamywania we współpracy z piechotą linii przeciwnika, ani do walki z czołgami. Tak więc słowo tankietka  całkiem dobrze opisuje ten pojazd, jego wielkość i możliwości…

[obrazek]


[obrazek]

[obrazek]

Opcje strony

do góry