Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Czołg 7TP

Czołg 7 TP był pierwszym, nowoczesnym czołgiem lekkim skonstruowanym i produkowanym w Polsce. Ten, który zostanie zaprezentowany podczas rekonstrukcji w Łomiankach, jest jedynym istniejącym egzemplarzem czołgu na świecie.

Czołg 7TP

Czołg 7 TP był pierwszym, nowoczesnym czołgiem lekkim skonstruowanym i produkowanym w Polsce. Prezentowany podczas rekonstrukcji w Łomiankach czołg 7TP jest jedynym istniejącym egzemplarzem czołgu na świecie.
[obrazek]

Czołg 7 TP był pierwszym, nowoczesnym czołgiem lekkim skonstruowanym i produkowanym w Polsce. Swój rodowód wywodził od brytyjskiego czołgu Vickers E firmy Vickers-Armstrong. Firma ta w 1932 roku dostarczyła do Polski na zamówienie Wojska Polskiego 50 sztuk tego typu czołgów. Czołgi te przyjęte do uzbrojenia nie zostały uznane za docelowe i praktycznie od chwili ich przyjęcia do uzbrojenia trwały prace prowadzone w Biurze Konstrukcyjnym Broni Pancernej Wojskowego Instytutu Badań Inżynierii z siedzibą w Warszawie i we współpracy z Biurem Studiów Państwowych Zakładów Inżynierii nad nowy pojazdem, który miał stanowić podstawowe uzbrojenie wojsk zmotoryzowanych Wojska Polskiego.

[obrazek]
Powstały w 1934 roku prototyp, po przejściu testów, w których wykazał ogromną przewagę nad innymi konstrukcjami rozwijanymi w tamtym okresie został, jako czołg 7 TP, przyjęty jesienią 1934 roku do uzbrojenia WP, a w 1935 rozpoczęto jego produkcję.

Ostateczną postać czołg przybrał w 1937 roku kiedy wyposażono go w wieżę, uzbrojoną w armatę ppanc. wz. 1937 oraz ckm wz. 1930. Łącznie, w latach 1935-39 zbudowano 132 seryjne czołgi 7TP. Z tej liczby 24 czołgi powstały w wariancie dwuwieżowym, uzbrojone w dwa ckm, a 108 szt. z armatą 37 mm w wariancie z jedną wieżą. To czołgi 7 TP stanowiły, oprócz kilkuset tankietek, trzon polskich sił pancernych w kampanii 1939 roku w Polsce.

Prezentowany podczas rekonstrukcji w Łomiankach czołg 7TP jest jedynym istniejącym egzemplarzem czołgu na świecie i odbudowany został przez Grzegorza Klimczuka i Fundację Wojskowości Polskiej.

Rys. Krzysztof Haładaj
[obrazek]

[obrazek]

Opcje strony

do góry