Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Wypalanie traw – szkodliwa „tradycja”

Od lat wokół wypalania traw narosło wiele szkodliwych mitów. Tymczasem ten niechlubny zwyczaj niesie za sobą tragiczne skutki, o których każdego roku wiosną przypominają ekolodzy, strażacy i naukowcy.

Podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000 °C. W pożarach łąk giną drobne ssaki i ptactwo, które gniazdują w wysokich trawach. Wymierają całe kolonie mrówek,  a także biedronki, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z mszycami. Dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów. Zniszczeniu ulegają warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. Wypalanie często oznacza wręcz nieodwracalną degradację gleby.

Za wypalanie traw grożą surowe kary
Wypalanie traw, poza tym że to niechlubna praktyka, jest również niedozwolone. Polskie prawo zakazuje wypalania traw, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Dodatkowe konsekwencje dla rolników
Zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, których zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz niektóre płatności w ramach PROW 2014-2020, np. płatności rolnośrodowiskowo-klimatyczne. Nieprzestrzeganie tego wymogu może doprowadzić do zmniejszenia ww. płatności, o które ubiega się rolnik, o minimum 5%. Jeszcze surowszą karę poniesie rolnik w przypadku, gdy świadomie wypala grunty rolne. Wówczas całkowita kwota należnych mu płatności może być obniżona nawet o 25 %, a w skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia rozległego i dotkliwego w skutkach wypalania traw, torfowisk ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty ww. płatności za dany rok.

Zapamiętaj! Wypalanie traw:

  • NIE użyźnia gleby
  • NIE niszczy chwastów
  • NIE pomaga w walce z kleszczami
  • negatywnie wpływa na bioróżnorodność
  • zanieczyszcza powietrze
  • często jest przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych
  • za wypalanie traw grożą surowe kary

Widzisz pożar? Dzwoń pod numer 998!  Nie panikuj! Nie zbliżaj się do ognia!

mn/źródło: gov.pl, gdos.gov.pl
fot.Rafał Glinka OSP Łomianki

24.03.2021
 

Opcje strony

do góry