Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Dzień Pamięci Ofiar Katynia

13 kwietnia br. burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak złożyła wieniec pod symbolicznym pomnikiem ku czci ofiar sowieckich obozów zagłady przed kościołem św. Małgorzaty w Łomiankach.

Każdego roku w Łomiankach podtrzymujemy pamięć o tamtych dniach i wydarzeniach. Po raz drugi
z rzędu uroczystość była skromniejsza niż w latach ubiegłych, ze względu na obowiązujące restrykcje z powodu pandemii covid-19.

Hołd zamordowanym oddali:

Burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak, zastępca burmistrza ds. technicznych Paweł Bohdziewicz, przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Pszczółkowska, komendant Straży Miejskiej w Łomiankach Marcin Węgiełek, przedstawiciel Rodzin Katyńskich Wojciech Berger, przedstawiciele Zarządu Koła Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Łomiankach: gen. Stanisław Woźniak, Henryk Łazarski i Krzysztof Terczyński. Poczet sztandarowy wystawili ochotnicy z OSP w Łomiankach.

Katyń jest dla Polaków „bolesną kartą” historii. W tym roku przypada 81. rocznica bestialskiego mordu dokonanego przez władze sowieckie na polskich jeńcach. Na rozkaz Stalina NKWD rozstrzelało w lasach katyńskich polskich oficerów i podoficerów internowanych w obozach w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku.  Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w marcu 1940 r. Zbrodni dokonano w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły. Groby odkryli żołnierze niemieckiego Wermachtu w 1943 roku. Rosjanie przez prawie 50 lat próbowali zakłamywać historię, przypisując zbrodnię żołnierzom III Rzeszy.

Na lekcjach historii nie można było mówić o straszliwej zbrodni stalinowskiej. Dopiero w latach 90. XX wieku przyznali się do tego czynu. 

Proces przywracania pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej jest zatem ciągle żywy. Jednym
z jego bardzo ważnych elementów stało się ustanowienie w 2007 r. przez Sejm RP daty 13 kwietnia jako Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wspomnijmy dziś każdego z ponad dwudziestu tysięcy, którzy zostali zamordowani i pogrzebani
w masowych grobach w Katyniu.

Cześć Ich Pamięci !
 
 
mjr
fot. ao
13.04.2021 r.

Opcje strony

do góry