Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Konkurs z książką

Wakacje to dobry czas, by zwiedzać i poznawać nieoczywiste miejsca. Niekoniecznie daleko od domu. Przeciwnie – w ostatnim roku, gdy trudniej było podróżować, wiele osób zainteresowało się miejscem, w którym mieszkają. A o tym, że jest co odkrywać w Łomiankach, rozmawiamy z autorką wielu historycznych publikacji o naszej gminie. Okiem przewodnika Ewa Pustoła-Kozłowska, współautorka książki „Łomianki – spotkania z historią”.
 
Czy historia Łomianek skrywa jeszcze jakieś tajemnice?
Niewiele wiemy o stuletnim okresie od śmierci Jerzego Ossolińskiego w XVII w. do czasów Henryka i Alojzego Brühlów. Łomianki i Kiełpin należały wówczas do rodziny Lubomirskich i warto poznać ich historię w tym czasie. Aby to zrobić, trzeba by jednak przeprowadzić wnikliwe badania w archiwach. 
 
Jakie są Pani ulubione miejsca w Łomiankach?
Lubię cmentarz ewangelicki w Dziekanowie Leśnym i spacery w tamtej okolicy, ale także park Młociński z przystanią i trasę biegnącą na przedłużeniu ul. Stary Tor. Często bywam na wale wiślanym, zwłaszcza w maju i w czerwcu dla ptasich koncertów.
 
Podpowie Pani mieszkańcom jakieś mniej oczywiste miejsca do odkrycia?
Przekornie namawiałabym, żeby przekraczali granice dzisiejszej gminy. Dawna historia Łomianek związana jest z takimi miejscami, jak: Łomna, Babice, Izabelin, Laski czy pałac na Młocinach. Zachowało się tam więcej interesujących pamiątek przeszłości.
 
Jeśli chcesz wygrać książkę i dowiedzieć się więcej o historii Łomianek, odpowiedz na pytanie:
Który z terenów zielonych w gminie Łomianki możemy nazwać parkiem dworskim?
Podpowiedź: w wierszu opisał to miejsce Antoni Słonimski.
 
Pierwsze trzy osoby, które nadeślą poprawną odpowiedź do redakcji (wks@poczta.lomianki.pl), otrzymają książkę „Łomianki – spotkania z historią”. Na odpowiedzi czekamy do 23 lipca 2021 r. 
 
 
 

07.07.2021 r.
Fot.kż

Opcje strony

do góry