Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Bezpieczny wybór placówek opieki całodobowej

Wybór placówki zapewniającej całodobową opiekę to wielka odpowiedzialność osób, które chcą zapewnić swoim bliskim, wymagającym pomocy z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, godne i bezpieczne warunki pobytu. Wojewoda Mazowiecki apeluje o to, aby decyzja o zamieszkaniu w placówce stacjonarnej była zawsze podejmowana z pełną odpowiedzialnością. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby wybrana placówka działała na podstawie zezwolenia Wojewody.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o pomocy społecznej działalność gospodarcza i statutowa w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku może być prowadzona po uzyskaniu zezwolenia Wojewody. Aktualnie na terenie województwa mazowieckiego, na podstawie zezwolenia Wojewody, działa 140 placówek, które są wpisane do rejestru, spełniają standardy określone w przepisach prawa i podlegają kontroli.

- Niestety na rynku usług opiekuńczych funkcjonują także placówki, które działają bez wymaganego prawem zezwolenia. Właśnie na nie chciałbym zwrócić Państwa szczególną uwagę. Bardzo często placówki te funkcjonują w budynkach, które nie są przystosowane do świadczenia całodobowo usług opiekuńczych, występują w nich bariery architektoniczne. Z uwagi na niski koszt pobytu, oferują usługi na minimalnym poziomie, nie gwarantują odpowiedniej kadry, tym samym nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa przebywającym w nich osobom – apeluje Wojewoda Mazowiecki.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku zapewniają również domy pomocy społecznej, których na terenie województwa mazowieckiego funkcjonuje 106.

Poniżej przedstawiamy adresy stron internetowych, na których można znaleźć rejestry stacjonarnych form pobytu:

Rejestr domów pomocy społecznej dostępny jest na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rejest-domow-pomocy-spolecznej

Rejestr placówek  zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku dostępny jest na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rejestr-placowek-zapewniajacych-calodobowa-opieke-osobom-niepelnosprawnym-przewlekle-chorym-lub-osobom-w-podeszlym-wieku-w-tym-prowadzonych-na-podstawie-przepisow-o-dzialalnosci-gospodarczej

Jeśli masz podejrzenia, że personel nie sprawuje należytej opieki nad podopiecznymi, reaguj!

1. Zgłoś podejrzenia do kierownika placówki
W momencie, w którym podejrzewasz, że członek twojej rodziny jest źle traktowany przez pracownika placówki, a jego przełożony o tym nie wie, rozpocznij od rozmowy z  kierownictwem placówki.

2. Poinformuj gminę
W momencie, w którym problem został zbagatelizowany, zgłoś sprawę do organu prowadzącego – gminy lub powiatu. Warto złożyć zawiadomienie na piśmie. Do organu prowadzącego można zgłaszać zastrzeżenia dotyczące także warunków życia w placówce.

3. Zadzwoń, napisz, idź do urzędu wojewódzkiego
W razie jakichkolwiek podejrzeń do niewłaściwie sprawowanej opieki nad osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi, można zgłosić swoje spostrzeżenia do urzędu wojewódzkiego.

4. Skontaktuj się z odpowiednim wydziałem
Szybka informacja w takich sprawach, przekazana do Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich, pozwoli na wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie i ochronę praw osób korzystających z takich form pomocy. Wojewoda ma możliwość kontroli placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym, w podeszłym wieku, w zakresie standardów usług socjalno-bytowych i przestrzegania praw osób w nich przebywających.

5. Powiadom policję
W momencie, w którym doszło do przemocy, należy zadzwonić na policję. W sprawach karnych sprawą zajmie się także prokuratura.

Szczegółowe informacje w sprawach dotyczących kierowania i umieszczania osób w domach pomocy społecznej oraz placówkach całodobowej opieki można uzyskać w:

- ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej

- Wydziale Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie kierując mail na adres wps@mazowieckie.pl lub pod numerami telefonów: 22 695 71 00, 22 695 71 42, 22 695 71 75, 22 695 71 37, 22 695 71 30.

Konstanty Radziwiłł
Wojewoda Mazowiecki
Źródło: gov.pl
14.01.2022

Opcje strony

do góry