PESEL dla uchodźcy z Ukrainy
W środę rusza system rejestracji
Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i którzy chcą pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę 16 marca.
Tzw. „PESEL uchodźcy” dotyczy wyłącznie osób, które przekroczyły granicę z Polską nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r.
Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski wcześniej otrzymują nr PESEL na dotychczasowych zasadach, tj. przy zameldowaniu lub w trybie wnioskowym z podaniem podstawy prawnej ubiegania się o numer PESEL.
- Urzęd Miejski w Łomiankach początkowo będzie w stanie obsłużyć dziennie jedynie 15 wniosków o nadanie numeru PESEL uchodźcy.
Szacunkowy czas obsługi jednego wniosku to pół godziny (wg. informacji z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów). Procedura jest czasochłonna gdyż wymagać będzie ustalenia statusu pobytowego cudzoziemca, pobrania odcisków palców, skanowania zdjęcia, sporządzania kserokopii dokumentów na podstawie których ustalono tożsamość, transliteracji dokumentów sporządzonych w jęz. ukraińskim, wprowadzenia danych do Rejestru Danych Kontaktowych, wygenerowania profilu zaufanego i nadania kodów - co nie było konieczne przy nadawaniu nr PESEL w dotychczasowej procedurze.
DO CZEGO POTRZEBNY JEST PESEL?
Numerem PESEL posługujemy się w Polsce aby:
- podjąć pracę,
- założyć działalność gospodarczą,
- zarejestrować się jako osoba bezrobotna,
- założyć rachunek w banku,
- korzystać z opieki zdrowotnej,
- podjąć naukę w szkole i na uczelni,
- korzystać z pomocy finansowej Państwa.
Numerem PESEL będzie też niezbędny do złożenia wniosku o nadanie statusu uchodźcy w Urzędzie ds. Cudzoziemców.
PROCEDURA NADANIA UCHODŹCY NUMERU PESEL
Do wyrobienia numeru „PESEL uchodźcy” konieczna będzie fotografia (wymogi są takie same jak do dowodu lub paszportu polskiego).
Wniosek o nadanie numeru PESEL jest formularzem sporządzonym w 3 jezykach (polskim, ukraińskim i rosyjskim). Można go złożyć w dowolnej gminie, bez względu na miejsce zamieszkania.
W trakcie procedury od osób, które ukończyły 12. lat będą pobierane odciski palców.
Szczegóły procedury można znaleźć pod linkiem:
https://lomianki.pl/pl/dla-mieszkancow/zalatw-sprawe-w-urzedzi/sprawy-obywatelski/pesel-uchodzcy-z-ukrainy
FORMA DOKUMENTU
Wnioskodawcy będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL, potwierdzenie wydania profilu zaufanego, haseł", ale nie otrzymają dokumentu w formie plastikowej karty.
Trwają prace nad wdrożeniem mobilnego dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy.
W przyszłości dokument można będzie „ściągnąć” i zainstalować np. na telefonie komórkowym. Rząd zapewnia, że każdy pełnoletni obywatel Ukrainy objęty ww. procedurą będzie mógł skorzystać z dokumentu Diia.pl (Дія пл) udostępnionego w ramach aplikacji mObywatel.
kż
14.03.2022 r.
grafika:mswia