Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Dzień Pamięci Ofiar Katynia

W Łomiankach każdego roku 13 kwietnia wspominamy ponad dwadzieścia tysięcy Polaków zamordowanych i pogrzebanych w masowych grobach w Katyniu.

Po dwuletniej przerwie uroczystość mogła odbyć się bez ograniczeń związanych z pandemią.

Hołd zamordowanym oddali:

Burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak, syn zamordowanego w Katyniu Juliana Zielińskiego, sybirak Kazimierz Zieliński, przedstawiciel Rodzin Katyńskich Wojciech Berger, Prezes Koła Kombatantów w Łomiankach Jan Herburt – Heybowicz, przedstawiciele Zarządu Koła Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Łomiankach: Henryk Ratyński, Henryk Łazarski i Krzysztof Terczyński, radny Rady Miejskiej Mateusz Krogulec. Licznie reprezentowane były poczty sztandarowe.

„…spotykamy się w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 82. rocznica tej zbrodni wydaje się jeszcze bardziej znamienna w obliczu wojny i okrucieństwa dziejącego się u naszych wschodnich sąsiadów. Przez lata wierzyliśmy, że w dzisiejszym świecie nie ma już miejsca na zbrodnię ludobójstwa. Jak bardzo się myliliśmy….Dzisiejsza uroczystość to złożenie hołdu ofiarom mordu dokonanego przez władze sowieckie na polskich jeńcach. Pielęgnujemy pamięć o wszystkich zamordowanych, choć przez lata samo słowo Katyń było zakazane. Dziś jest symbolem miejsc, w których zamordowano tysiące Polaków, a ich śmierć próbowano osłonić kłamstwem…..Prawda o Katyniu latami była przechowywana w sercach rodzin ofiar. I za tę prawdę o zbrodni katyńskiej w tym miejscu Rodzinom Katyńskim z całego serca dziękuję….Dzięki Państwu ta prawda mocno zakorzeniła się w narodowej pamięci i legła u fundamentów odrodzonej Polski. Ofiarom zbrodni katyńskiej jesteśmy winni pamięć. Dbajmy o to, by nazwiska zamordowanych kojarzyły się następnym pokoleniom Polaków z wzorem służby dla naszego kraju…..” – przemawiała Burmistrz Łomianek.

Katyń jest dla Polaków „bolesną kartą” historii. W tym roku przypada 82. rocznica bestialskiego mordu dokonanego przez władze sowieckie na polskich jeńcach. Na rozkaz Stalina NKWD rozstrzelało w lasach katyńskich polskich oficerów i podoficerów internowanych w obozach w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku.  Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w marcu 1940 r. Zbrodni dokonano w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły. Groby odkryli żołnierze niemieckiego Wermachtu w 1943 roku. Rosjanie przez prawie 50 lat próbowali zakłamywać historię, przypisując zbrodnię żołnierzom III Rzeszy.

Na lekcjach historii nie można było mówić o straszliwej zbrodni stalinowskiej. Dopiero w latach 90. XX wieku przyznali się do tego czynu. Proces przywracania pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej jest zatem ciągle żywy. Jednym z jego bardzo ważnych elementów stało się ustanowienie w 2007 r. przez Sejm RP daty 13 kwietnia jako Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wspomnijmy dziś każdego z ponad dwudziestu tysięcy, którzy zostali zamordowani i pogrzebani w masowych grobach w Katyniu.

Cześć Ich Pamięci !

 

ao
fot. ao
13.04.2022 r.

Opcje strony

do góry