Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

77. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa. Tego dnia w Berlinie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację.

Wojna, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. przyniosła ogromne straty i w sumie trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Według różnych szacunków, zginęło od 40 do 60 milionów osób. Polska straciła ok. 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Straty te ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie.

Polacy walczyli i ginęli na wszystkich frontach. Znaczna część Europy legła w gruzach. Polityczne konsekwencje wojny przezwyciężono dopiero w latach 90. XX wieku wraz z upadkiem komunizmu i włączeniem państw Europy Środkowej w struktury demokratycznego Zachodu.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń 8 maja br. podczas uroczystoci obecni goście oddali hołd składając wieńce przy przy pomniku "Bohaterom Poległym w Obronie Ojczyzny":

- przedstawiciele Zarządu i członkowie Koła Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Łomiankach: kap. Jan Herburt – Heybowicz, starszy kapral Jerzy Gawroński, płk. Krzysztof Terczyński i st. szer. Henryk Ratyński; 
- przedstawiciel Powiatu Warszawskiego Zachodniego (PWZ): Wiesław Pszczółkowski - członek zarzadu PWZ; 
- Artur Gajowniczek - sekretarz Gminy; 
- Maria Pszczółkowska  - przewodnicząca Rady Miejskiej w Łomiankach oraz radny RM - Tomasz Dąbrowski;
- przedstawiciele Rady Młodziezowej w Łomiankach;
- przedstawiciele jednostek gminnych - ICDS i Biblioteki Publicznej;
- przedstawiciele Straży Miejskiej i OSP Łomianki;
- Harcerze, Zuchy, dyrekcja i młodzież szkolna oraz mieszkańcy.

Uroczystość, w asyście pocztów sztandarowych prowadził płk rez. Henryk Łazarski.

 

Rocznica zakończenia II wojny światowej to czas refleksji nad tragedią, jaka dotknęła naród polski, to czas zadumy nad losem żołnierzy, którzy oddali życie na różnych frontach II wojny światowej za wyzwolenie Polski.

"...Jednocześnie słowa o pamięci tamtych wydarzeń nabierają nowego znaczenia w obliczu największej inwazji i kryzysu humanitarnego w Europie od czasów II Wojny Światowej. Pokój w Europie i na Świecie jest dobrem najwyższym i podstawowym dla każdego człowieka."- podkreślił Artur Gajowniczek.

Sprawdź

Praesent eget lectus sed nisl viverra vulputate. Curabitur sagittis, risus dapibus lacinia porta, tellus leo ultrices dui, eu lacinia turpis justo eu arcu.

Szanowni Państwo,

W imieniu Pani Burmistrz Łomianek Małgorzaty Żebrowskiej Piotrak, mam zaszczyt odczytać fragment wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt Elegia o... [chłopcu polskim]

„I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc, 
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło. 
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. 
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?” 

W tych kilku wersach wiersza jest bardzo wiele: oswojenie z przemocą i śmiercią, rezygnacja z marzeń, bolesna strata bliskich. Pełen obraz okrucieństwa wojny. Wojny, która zmieniała ludzkie życie, wywracała do góry nogami wyobrażenie o młodości, radości, o normalności... i przede wszystkim cierpieniu…

8 maja 2022 roku, uroczyście obchodzimy 77 rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej w Europie - najstraszniejszej z wojen. Tej, która pochłonęła miliony ludzkich istnień z większości państw świata, która rozpoczęła się atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę
1 września 1939 r.

Dziś żyjemy w wolnym kraju, jesteśmy i czujemy się Europejczykami, a nasze dzieci mogą się rozwijać, kochać, być kochane i czuć się bezpiecznie. Tylko od nas zależy czy nauczymy je odróżniać dobro od zła, miłość od nienawiści, wroga od przyjaciela, ciemność od światła... 

Pamiętamy o tych, dzięki którym to możliwe, o pomordowanych w trakcie II wojny światowej.

Jednocześnie słowa o pamięci tamtych wydarzeń nabierają nowego znaczenia, w obliczu największej inwazji i kryzysu humanitarnego w Europie od czasów II Wojny Światowej. Pokój w Europie i na Świecie jest dobrem najwyższym i podstawowy dla każdego człowieka.

 

Artur Gajowniczek - Sekretarz Gminy
(przemówienie 8 maja 2022r.)


08.05.2022 r.
foto:kż

 

Opcje strony

do góry