Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Buraków ma 600 lat!

W ostatni majowy weekend odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 600-lecia Burakowa. 

Pani Ewa Pustoła-Kozłowsk szukając materiałów do ostatniej książki pt. „Łomianki. Spotkania z historią” odkryła w archiwach zapis z 1422 roku o tym, że już wtedy istniał Buraków, a właściwie Borakowo.

Trudno było nie skorzystać z tego odkrycia, więc w ostatni weekend maja świętowaliśmy jubileusz 600-lecia Burakowa. Zarząd osiedla wraz z Fundacją KiM oraz z pomocą pracowników Urzędu Gminy i Centrum Kultury zorganizował dwudniowe obchody z różnymi wydarzeniami. 

Powstała okolicznościowa publikacja poświęcona historii Burakowa. Zainteresowani mogą ją otrzymać w kościele parafialnym w Burakowie oraz w sklepie ODIDO przy ul. 11 Listopada 56. Zarząd osiedla złożył wiązanki na grobach zasłużonych mieszkańców. Były pamiątkowe dyplomy dla zaangażowanych mieszkańców i przyjaciół osiedla. Były też występy kolorowych grup tanecznych z Centrum Kultury i potańcówka z muzyką na żywo. Mimo deszczu sobotnie wydarzenia przyciągnęły kilkuset mieszkańców. Natomiast w niedzielę po uroczystej Mszy św. został odsłonięty skwer Niepodległości. Po południu zaś odbyła się historyczna gra miejska o Burakowie.

Jubileusz był okazją do spotkania mieszkańców na żywo po pandemicznej przerwie. Z pewnością dla wielu osób było to miłe zaskoczenie, że ich miejsce zamieszkania ma tak długą historię.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Łomianek do odwiedzania Burakowa. Mamy nowy skwer z pamiątkowym kamieniem oraz zegarem słonecznym. Mamy tam również wystawę uliczną o historii osiedla.

„Buraków – duma rodaków” – napisał jeden z uczestników gry miejskiej. I coś w tym jest. Jesteśmy dumni z Burakowa!

 

Agnieszka Szczurek
23.06.2022 r.
fot.Dariusz Dąbrowski, Andrzej Dryżba

Opcje strony

do góry