Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Co roku 1 sierpnia upamiętniamy walkę Powstańców Warszawskich o naszą wolność. Cała Polska składa kwiaty w miejscach poświęconych tysiącom młodych kobiet i mężczyzn, którzy polegli broniąc ojczyzny. Dziś obchodzimy 78. rocznicę Powstania, a odbywające się uroczystości są aktem szacunku i wdzięczności wobec bohaterów Powstania Warszawskiego.

 „Chciałabym wierzyć, że już nigdy więcej nikt nie będzie musiał ginąć w obronie ojczyzny (…) Naszą wdzięczność wyrażajmy drobnymi gestami, wzajemną życzliwością, dbaniem o bliskich, o sąsiadów, o potrzebujących, o nasze małe ojczyzny”- mówiła w trakcie łomiankowskiej uroczystości burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak.

Jak w swoim przemówieniu wspominał Henryk Ratyński, kombatant, historię trzeba ciągle przypominać, ponieważ jest naszą najlepszą nauczycielką. Nie możemy więc zapominać o heroicznych postawach powstańców i mieszkańców Warszawy. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o najwyższej cenie, jaką nasi przodkowie zapłacili za naszą wolność.

Gdy dziś o godzinie 17:00 zawyją syreny, poświęćmy minutę na oddanie hołdu Powstańcom. Zatrzymajmy się na chwilę i w milczeniu wspomnijmy tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.

Cześć i chwała Bohaterom!

W uroczystości w Łomiankach udział wzięli: uczestnik Powstania Warszawskiego – Jerzy Wojciewski; kombatanci: Jan Herburt – Heybowicz, Prezes Koła Kombatantów w Łomiankach, Jerzy Gawroński, Henryk Ratyński, Sylwester Piechowski; Małgorzata Żebrowska-Piotrak, burmistrz Łomianek, wraz ze swoimi zastępczyniami: Anetą Gawin i Anną Chomą, radni: Grzegorz Bryk, Magdalena Cłapińska, Joanna Zabłodzka-Łudzeń; przedstawiciele Stowarzyszenia Proobronnego „Amor Patriae” – v-ce prezes Sławomir Dylewski, Tomasz Dąbrowski i Krzysztof Terczyński; przedstawiciele Powiatu Warszawskiego Zachodniego: Anna Bernatowicz-Sobiech; delegacja Koalicji Obywatelskiej (KO) Łomianki z Patrykiem Luboińskim; Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości Łomianki z Anną Rudzką i Grzegorzem Brykiem, delegacja Zarządu osiedla Powstańców; Janusz Zawadzki, dyrektor Centrum Kultury; Michał Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Łomiankach; Ewelina Kordek, dyrektor ICDS; dyrektorzy szkoł: Marek Lis i Krzysztof Kozak, delegacja Harcerzy i Zuchów ze szczepu 444 z Łomianek oraz mieszkańcy Łomianek. Uroczystość, w asyście sztandarów: kombatantów, Gminy Łomianki, OSP w Łomiankach i SP3. Uroczystość poprowadził płk rez.Henryk Łazarski.
 


Agnieszka Woźniak
fot.: ao
01.08.2022 r.

Opcje strony

do góry