Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie 10-24 września br. - komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłasza, że w dniach 10-24 września 2022 r. przeprowadzona zostanie jesienna akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

Szczepienia dokonuje się na podstawie art. 56 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 z późn. zm. ) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie prowadzenia ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737).

Do szczepienia będzie użyta szczepionka doustna Lysvulpen w formie „przynęty” zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Przynęty – z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister) – zostaną zrzucone z samolotu oraz wyłożone ręcznie na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól z pominięciem akwenów wodnych, dróg oraz obszarów zabudowanych. Przynęta jest w postaci krążka, koloru brunatno-zielonego, o zapachu rybnym. Lis zainteresuje się szczepionką i podejmie przynętę, jeśli nie zostanie ona dotknięta przez człowieka.

Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciw wściekliźnie.

Każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbom medycznym.

Przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii. Lekarze weterynarii z zakładów leczniczych dla zwierząt dokonują obserwacji zwierząt domowych i gospodarskich, które przypadkowo zetknęły się ze szczepionką.

Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

źródło: gov.pl i MWLW
06.09.2022 r.
plakat:MWLW
grafika:pixabay

Opcje strony

do góry