Gminna Narada Klimatyczna. Zmiany klimatyczne czym są i co oznaczają dla takich miejscowości jak Łomianki
Rada Młodzieżowa w Łomiankach zaprosiła mieszkańców gminy do rozmowy o klimacie, jego zmianach i możliwych działaniach proklimatycznych. Ideą narady była możliwość międzypokoleniowej rozmowy na temat klimatu.
W spotkaniu zorganizowanym 29 listopada br. w ICDS w Łomiankach wzięło udział około 50 uczestników m.in. mieszkańcy, samorządy uczniowskie z łomiankowskich szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych – Burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Maria Pszczółkowska, radni miejscy, radna powiatowa Anna Bernatowicz-Sobiech, Rada Seniorów w Łomiankach, Uniwersytet Trzeciego Wieku, KDS ds. Zieleni, pracownicy Urzędu Miejskiego.
Gościem narady była Julia Keane z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, która nakreśliła czym są zmiany klimatu, jakie są ich konsekwencje oraz wskazała najważniejsze wyzwania jakie jej zdaniem stoją przed społeczności Łomianek w kontekście kryzysu klimatycznego.
W części warsztatowej narady, uczestnicy zdiagnozowali problemy i wyzwania klimatyczne jakie lokalnie dostrzegają, a także wypracowali rozwiązania zidentyfikowanych problemów. Wnioski z narady Rada Młodzieżowa w Łomiankach przedstawi lokalnym władzom.
Gminna Narada Klimatyczna była częścią projektu „Młodzieżowe rady gmin dla demokracji i klimatu” organizowanego przez fundację Civis Polonus i stowarzyszenie BoMiasto. Istotą projektu jest wzmocnienie zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi poprzez rozwój młodzieżowych rad gmin jako organizatorów demokratycznych procesów poświęconych szkolnym i gminnym politykom klimatycznym oraz ogólnopolska promocja tej idei. Głównymi uczestnikami projektu są zespoły z sześciu młodzieżowych rad z Mazowsza i Śląska. Mazowsze reprezentują Łomianki, Ostrołęka i Wołomin, a Śląsk Mysłowice, Mikołów i Pawłowice. Istotą projektu jest wzmocnienie zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi poprzez rozwój młodzieżowych rad gmin jako organizatorów demokratycznych procesów poświęconych szkolnym i gminnym politykom klimatycznym oraz ogólnopolska promocja tej idei. Projekt „Młodzieżowe rady gmin dla demokracji i klimatu” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
jp
01.12.2022
fot.: jp