Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Ogród na pTAK

Zima nie odpuszcza i przed nami jeszcze kilka tygodni z niską temperaturą, a może i śniegiem. Dlatego w lutowym biuletynie Stowarzyszenie Jestem na pTAK! radzi, jak dokarmiać ptaki, by im pomóc, a nie zaszkodzić, i jak samodzielnie przygotować dla nich najlepszy posiłek.

Najzdrowszą ptasią stołówką (nie tylko zimą!), jaką możemy zaproponować ptakom, jest… ogród. Dlatego warto sadzić w nim krzewy pełne smacznych owoców (m.in. kalinę koralową, rokitnik, trzmielinę, berberys) i zostawiać do wiosny suche kwiatostany bylin. Dla ptaków ważne są również stare drzewa i trawnik, na którym znajdą smaczne robaki. Jeśli jednak w ogrodzie nie mamy zbyt wielu krzewów i nasion, możemy przygotować ptasie przysmaki samodzielnie.

Jak mądrze dokarmiać ptaki?
Jeśli decydujesz się na dokarmianie ptaków, pamiętaj o podstawowych zasadach. Od nich zależy zdrowie, a nawet życie naszych skrzydlatych przyjaciół.

  • Zawsze i regularnie lub wcale.
  • Naturalny pokarm (bez soli i sztucznych dodatków).
  • Czysty karmnik. 
  • Karmnik z dala od szyb.
  • Uwaga na koty!
  • Zawsze pamiętaj o świeżej i czystej wodzie.

Zrób to sam
Możemy użyć gotowej karmy i dosypać do niej nasion słonecznika albo dodać orzechy, nasiona ostropestu, konopi siewnych, krokosza, olejarki abisyńskiej (u nas nazywanej murzynkiem) lub posiekane suszone owoce. Jednak największą frajdę sprawia samodzielne przygotowanie zawieszek. I to wcale nie jest trudne. Wcześniej trzeba zaopatrzyć się w ziarna, najlepiej roślin oleistych, które dadzą ptakom energię w mroźne dni i noce.

Energetyczne zawieszki

  • żelatyna i gorąca woda (tyle, ile podano na opakowaniu)
  • ziarna (gotowa mieszanka lub autorska kompozycja)
  • sznurek
  • słomki (do robienia dziurek na sznurek)
  • foremki do pierniczków
  • blacha do pieczenia

Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i czekamy, aż wystygnie, ale jeszcze nie stężeje, i wsypujemy przygotowaną mieszankę ziaren. Powinna powstać gęsta masa nasion otoczonych żelatyną. Takim farszem wypełniamy ułożone na blaszce foremki i do każdej wkładamy słomkę, aby powstała dziurka do zawieszenia przysmaku. Zostawiamy do zastygnięcia, a potem wyciągamy z foremek, nawlekamy na sznurek i gotowe! Zawieszki przechowujemy w lodówce. Taki przysmak możemy powiesić na drzewie w ogrodzie, parku, na osiedlu lub w lesie – gdziekolwiek go powiesimy, będzie zimowym prezentem dla ptaków.

Ogrodowa stołówka
Drzewa i krzewy o jadalnych owocach, które pięknie dekorują ogród w mroźne dni, dla skrzydlatych przyjaciół stanowią pokarm i schronienie. Ale nie tylko one. Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, na zimę warto pozostawić część chwastów, bylin i kwiatów jednorocznych. Ich nasiona to cenne pożywienie. Na przykład zasuszony i obsypany śniegiem oset zdobi rabatę, a jednocześnie jest stołówką dla gili, które szczególnie lubią wydziobywać jego nasiona.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zajrzyj na strony www: jestemnapTAK.pl i ogrod.jestemnapTAK.pl. Zapisz się także na ogrodowy newsletter lub napisz e-mail: anna.pilarska@jestemnapTAK.pl.

Anna Pilarska-Cherek
07.02.2023
grafika: canva
 

 

Opcje strony

do góry