Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Pamięć o bohaterach to wyraz patriotyzmu

W 70. rocznicę wyzwolenia Łomianek, zebrani przed pomnikiem "Bohaterom Poległym w Obronie Ojczyzny 1939-1945" złożyli kwiaty i wieńce oraz uczcili pamięć obrońców tej ziemi. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszej uroczystości patriotycznej.

Pamięć o bohaterach to wyraz patriotyzmu



W 70. rocznicę wyzwolenia Łomianek, zebrani przed pomnikiem "Bohaterom Poległym w Obronie Ojczyzny 1939-1945"  złożyli kwiaty i wieńce oraz uczcili pamięć obrońców tej ziemi. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszej uroczystości patriotycznej.

[obrazek]

W piątek, 16 stycznia u zbiegu ulic Warszawskiej i Wiślanej pojawili się: Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski, Zastępca Burmistrza, Piotr Rusiecki, kombatanci, harcerze, uczniowie, radni i mieszkańcy Łomianek. Przyszli przed pomnik, by o godz. 12.00 oddać hołd żołnierzom, którzy walczyli o wolną Polskę.

[obrazek]

[obrazek]

- Przenosimy się pamięcią do 16 stycznia 1945 roku, kiedy o godz. 15.00 2 Dywizja Piechoty rozpoczęła przeprawę przez Wisłę w rejonie Łomianek. Ukształtowana po 1989 roku sytuacja historyczna pozwala nam na nowo poznawać historię tamtych dni. Data 16 stycznia 1945 roku otworzyła wielki rozdział zmagań o kulturę naszego narodu i prawdę historyczną - przemawiał Burmistrz Dąbrowski.

[obrazek]

Burmistrz w imieniu mieszkańców gminy wyraził hołd i wdzięczność żołnierzom walczącym o jedną, wolną Polskę. - Niech pamięć o nich będzie pośród nas, mieszkańców Łomianek, wiecznie żywa. Pamiętamy o was żołnierze i będziemy pamiętać - dodał.

[obrazek]

[obrazek]

Następnie przed pomnikiem delegacje - kombatantów, Burmistrza Łomianek, Rady Miejskiej, Zarządu Osiedla Łomianki Górne, Komunikacji Miejskiej Łomianki oraz łomiankowskich harcerzy i zuchów - złożyły wieńce i kwiaty.

[obrazek]

[obrazek]

W imieniu kombatantów okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes łomiankowskiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Kazimierz Medyński.

[obrazek]

- Przez 45 lat historia była nieco zakłamana. Cały czas mówiono o wyzwoleniu Łomianek. W pewnym sensie tak było, ale okupanta niemieckiego zastąpiono okupantem sowieckim na dalsze 45 lat naszej historii - mówił Prezes Medyński. - Zdajemy sobie sprawę, że w składzie Armii Czerwonej przyszły do nas oddziały 1 Armii Wojska Polskiego, konkretnie 2 Dywizja Piechoty. Byli to jednak żołnierze, którzy nie zdążyli na pierwszy pobór do Wojska Polskiego i którym nie udało się z gen. Andersem opuścić wrogiego kraju i wrogiej Syberii, na której wówczas znaleźli się - kontynuował.

[obrazek]

Kazimierz Medyński zauważył, że ci żołnierze uciekali z gorszego piekła, w jakim znaleźli się po 17 września 1939 roku. Dlatego też umniejszanie czynu bojowego armii - która obok armii sowieckiej - przyszła do nas, jest rzeczą niesłuszną.

[obrazek]

- Ci ludzie walczyli z nadzieją, że przyniosą Polsce wolność. Tak się stało, ale trzeba było na nią długo czekać. Wielu z nich potem było niesłusznie prześladowanych przez Urząd Bezpieczeństwa, a część znalazła się ponownie na zsyłce na Wschód - dodał.

[obrazek]

Kombatant zaapelował, żeby pamiętać o tych żołnierzach. Według niego tworzą oni historią, która jest składową naszych dziejów. Jednocześnie zachęcał mieszkańców, by składali hołd bohaterom walczącym za Ojczyznę, gdyż jest to wyrazem patriotyzmu.

[obrazek]

Uroczystość zakończyła się minutą cisza, którą uczczono pamięć wszystkich żołnierzy poległych za wolność Polski w czasie II Wojny Światowej.

DS

Opcje strony

do góry