Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

„Plastusiowa ławeczka” z Marią Kownacką i Plastusiem stanęła przed Urzędem Miejskim w Łomiankach

Niewiele osób wie, że właśnie w Łomiankach mieszkała Maria Kownacka. Wybudowała tu dom letni, o którym mówiła „Plastusiowo”. Dom do dziś stoi przy ul. Szpitalnej (tuż obok urzędu). Tu pisarka tworzyła swoje postacie do książek dla dzieci i młodzieży, tu podsłuchiwała ptaki, które uwielbiała. Tu powstawał „Plastuś” – ukochany bohater literacki wielu pokoleń dzieci. I właśnie tu powstał niezwykły pomnik – ławeczka z postacią Marii Kownackiej i Plastusiem.

Projekt „Plastusiowej ławeczki” został zrealizowany w ramach Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego 2023. Wymyślili go Aleksandra i Maciej Moraczewscy. Oni też zachęcili mieszkańców do głosowania na magiczną – jak się okazało ławeczkę.

Odsłonięcie ławeczki odbyło się 13 września br. i okazało się fantastycznym wydarzeniem. Uroczystość rozpoczęła się w Centrum Kultury a publiczność i goście wypełnili całą salę widowiskową. Gości przywitała Anna Gruszczyńska - opiekunka Izby Pamięci Marii Kownackiej. Pani Anna w niezwykły sposób opowiedziała o życiu i twórczości tej wyjątkowej artystki, która nade wszystko kochała dzieci. Przygotowała też film, w którym pokazała warszawskie mieszkanie Marii Kownackiej i opowiedziała o pasjach, życiu i książkach pisarki.

Tę część uroczystości uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Kownackiej w Łomiankach, którzy przygotowali nagrodzony gromkimi brawami występ artystyczny o twórczości patronki swojej szkoły.

Po emocjonujących chwilach w Centrum Kultury, wszyscy zgromadzeni przeszli przed Urząd Miejski w Łomiankach, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie "Plastusiowej Ławeczki". Wśród zaproszonych przez burmistrz Łomianek – Małgorzatę Żebrowską-Piotrak gości byli:

  • Prezes Zarządu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - Barbara Różewska, dzięki uprzejmości której Urząd Miejski w Łomiankach otrzymał prawa autorskie do wizerunku Plastusia
  • Opiekunka Izby Pamięci Marii Kownackiej - Anna Gruszczyńska,
  • Dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie - Katarzyna Lubas, która przywiozła ze sobą „Plastusiową wystawę”,
  • Pomysłodawca i autor projektu - Maciej Moraczewski,
  • Jan Holnicki-Szulc – spadkobierca Plastusiowa, siostrzeniec Marii Kownackiej,
  • Wykonawcy ławeczki – Pani Magdalena Walczak i Pan Marcin Mielczarek – artyści z Łodzi, których projekt skradł serca komisji konkursowej,
  • Grażyna Kozińska – wieloletnia dyrektor Biblioteki Publicznej w Łomiankach, która miała przyjemność znać Marię Kownacką,
  • Dyrektor Centrum Kultury Janusz Zawadzki,
  • Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łomiankach Michał Kowalczyk,
  • Dyrektor SP1 im. Marii Kownackiej - Magdalena Zalewska.


Po odsłonięciu ławeczki zachwytom nie było końca. Każdy chciał przysiąść obok Pani Marii i Plastusia w zielonych spodenkach.
Dla naszych uczniów z SP 1 im. Marii Kownackiej oraz zaproszonych gości przygotowaliśmy wystawę o Plastusiu z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Dodatkowo można było podziwiać malarską ekspozycję ptaków – obrazy namalowane przez członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na najmłodszych czekały warsztaty plastyczne, plastelina i „Plastusiowy Pamiętnik”.

„W Łomiankach do tej pory nie było tego typu elementów architektury, które mogłyby być symbolem naszego miasta. Myślę, że Maria Kownacka i Plastuś, którego przygody powstały właśnie w Łomiankach, przy ul. Szpitalnej w „Plastusiowie” są dobrym motywem, który nie tylko upamiętni postać autorki związanej z naszym miastem, ale może też stać się motywem, z którym my jako mieszkańcy będziemy się identyfikować. Sama rzeźba, ławeczka oprócz walorów estetycznych ma też walor praktyczny - można na niej przysiąść. Chciałbym, by Plastusie pojawiły się też w innych miejscach Łomianek. Może przy ICDS Plastuś-sportowiec, może przy Centrum Kultury Plastuś-muzyk, przy Bibliotece Plastuś-czytelnik, albo przy szkole Plastuś-uczeń. Na pewno takie projekty będę zgłaszał do kolejnych edycji Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego. Czy będą zrealizowane zależy wyłącznie - tak jak w przypadku tego projektu - od mieszkańców, bo to przecież właśnie oni o tym decydują” – mówił autor pomysłu „Plastusiowej Ławeczki” Maciej Moraczewski .
Więc może to pierwszy, ale nie ostatni Plastuś w Łomiankach?

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wczorajszego wydarzenia.

 

mjr
fot.kż, mbo
14.09.2023 r.

Opcje strony

do góry