Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Bądź na bieżąco i śledź informacje dotyczące zagrożeń w sieci!

Z uwagi na pytania kierowane do Urzędu Miejskiego w Łomiankach dotyczące dostępnych dla obywateli możliwości sprawdzenia czy ich dane osobowe nie zostały ujawnione przez kogokolwiek w sieci, podajemy poniżej kilka przydatnych informacji w tym zakresie.

  • W serwisie bezpiecznedane.gov.pl (uruchomionym przez Ministerstwo Cyfryzacji, Centralny Ośrodek Informatyki oraz zespół CERT przy Państwowym Instytucie Badawczym NASK), można sprawdzić, czy adres e-mail którego używamy, jest potencjalnie zagrożony przez atak hackerski. Link do strony: https://bezpiecznedane.gov.pl/
  • Sprawdź, jak to działa i nie daj się okraść!
    Zachęcamy także do obserwowania profilu zespołu CERT Polska na FacebookuTwitterze oraz stronie https://cert.pl/, które zawierają najnowsze informacje jak cyberprzestępcy kradną hasła, dane itp z komputerów oraz co ważniejsze jak przed takimi atakami można się zabezpieczyć.
  • Jeżeli chcesz mieć pewność, że nikt nie wykorzysta Twojego numeru PESEL bez Twojej wiedzy (czyli nie weźmie na Ciebie kredytu, ani nie kupi czegoś na raty, itp.) to skorzystaj już dziś z usługi zastrzeż PESEL, która umożliwi obywatelom:
  1. Zastrzeżenie numeru PESEL. 
  2. Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL. 
  3. Ustawienie automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL. 
  4. Sprawdzenie historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje i firmy. 
  5. Podgląd historii zmian statusu. 

Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie

Artur Gajowniczek
29.11.2023
grafika: canva

 

 

Opcje strony

do góry