Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Jaka przyszłość czeka liceum w Łomiankach?

Nauczyciele i pracownicy Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Łomiankach wyrażają zdecydowany sprzeciw uzasadnieniu przekazania liceum Gminie Łomianki. Sprzeciw taki wyraziła również na ostatniej sesji Rada Miejska w Łomiankach. Dziś - w sytuacji „być albo nie być” liceum - nasuwa się pytanie: "co robił Zarząd Powiatu i nasi Radni Powiatowi dwóch poprzednich kadencji, aby tej sytuacji zapobiec?"

Jaka przyszłość czeka liceum w Łomiankach?

Nauczyciele Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Łomiankach wyrażają zdecydowany sprzeciw uzasadnieniu przekazania liceum Gminie Łomianki.

[obrazek]
[obrazek]

Sprzeciw taki wyraziła również Rada Miejska w Łomiankach.

[obrazek]

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Radnych Powiatowych z KWW Tomasza Dąbrowskiego: p. Alinę Skurską i Tadeusza Kordka.

"Drodzy Państwo.
Jeszcze nie tak dawno liceum w Łomiankach było szkołą o wysokim poziomie kształcenia, ze 100% zdawalnością egzaminów dojrzałości. Dziś, gdy mamy do czynienia z problemem „być albo nie być” liceum, nasuwa się pytanie: co robił Zarząd Powiatu i nasi Radni Powiatowi dwóch poprzednich kadencji, aby tej sytuacji zapobiec?

We czwartek 19 marca 2015 roku na V Sesji Rady Powiatu Warszawskiego Zachodniego w porządku obrad umieszczono Uchwałę w sprawie wyrażenia woli przekazania Gminie Łomianki do realizacji zadania własnego Powiatu, polegającego na prowadzeniu Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Wojtyły w Łomiankach. Zgodnie z Ustawą o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r. (Dz. U. 1998 Nr 91 poz. 578) do zadań Powiatu należy prowadzenie m. in. szkół ponadgimnazjalnych. Do tych należy Liceum Ogólnokształcące w Łomiankach.

[obrazek]

Powyższy projekt uchwały był dla nas dużym zaskoczeniem ze względu na brak wcześniejszych, rzetelnych informacji ze strony Starosty Jana Żychlińskiego o problemach w funkcjonowaniu tego Liceum. Przedstawione przez Zarząd Powiatu uzasadnienie do projektu tejże uchwały było bardzo subiektywne i w naszej opinii korzystne jedynie dla Powiatu. Wstrzymaliśmy się wraz z kilkoma Radnymi od przegłosowania tej uchwały. Na Sesji, w trakcie dyskusji co do przyszłości Liceum w Łomiankach, Starosta zapewnił, że wyjaśnianie wszelkich wątpliwości będzie prowadzone w Komisjach Rady.

Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Karola Wojtyły w Łomiankach zostało utworzone Uchwałą Rady Powiatu Warszawskiego z dniem 1 września 1999 roku. Pierwszą siedzibą szkoły były pomieszczenia i sale katechetyczne Kościoła św. Małgorzaty przy ul. Warszawskiej 121. Następnie w roku 2005 Gmina nieodpłatnie użyczyła na czas nieokreślony powierzchnię użytkową dla potrzeb Liceum w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym przy ul. Staszica 2, trzy lata później, 30 stycznia 2008 roku po negocjacjach z Gminą Powiat Warszawski Zachodni został zobligowany do czynszu w wysokości 175.000 zł brutto rocznie. Liczba uczniów w Liceum w początkowych latach aż do roku szkolnego 2008/2009 kształtowała się w granicach od 180 do 150. Od roku szkolnego 2009/2010 zaznaczył się spadek liczby uczniów i wyniósł w roku szkolnym 2014/2015 wg danych w systemie informacji oświatowej na dzień 30 września 2014 – 85.

Nie tak dawno liceum było szkołą o wysokim poziomie kształcenia, ze 100% zdawalnością egzaminów dojrzałości, szkołą z poszanowaniem tradycji narodowych.

Wobec powyższych trudności i dylematów proponujemy:
- utworzenie zespołu ds. opracowania i wdrożenia programu naprawczego umożliwiającego poprawę efektów kształcenia;
- podjęcie działań promocyjno-marketingowych zwiększających zainteresowanie szkołą, umacniających pozycję szkoły w środowisku lokalnym.

Szanowni Państwo,
dziś mamy do czynienia z problemem „być albo nie być” liceum. A przecież problem ten - podobnie jak każdy „wrzód” - powoli narastał i wreszcie uległ perforacji. Nie stało się to nagle! Co robił Zarząd Powiatu i nasi Radni Powiatowi dwóch poprzednich kadencji, aby tej sytuacji zapobiec? Odpowiedzieliśmy sobie sami: dopiero, gdy koszty stały się nadmiernym obciążeniem dla Powiatu, zdecydowano o zrzuceniu tego balastu na Gminę Łomianki, która w obecnej kadencji realizuje trzy duże inwestycje oświatowe wynikające z zadań własnych.
Alina Skurska i Tadeusz Kordek"

Opcje strony

do góry