Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Kompostownik dla każdego

Wiosna jest porą wzmożonych prac porządkowych w ogrodach i na działkach. Problemem staje się usunięcie zgromadzonych liści, trawy lub gałęzi drzew i krzewów. W związku z powyższym gmina ogłasza pilotażową akcję pn. "Kompostownik dla każdego".

Kompostownik dla każdego

Wiosna jest porą wzmożonych prac porządkowych w ogrodach i na działkach. Problemem staje się usunięcie zgromadzonych liści, trawy lub gałęzi drzew i krzewów. W związku z powyższym gmina ogłasza pilotażową akcję pn. "Kompostownik dla każdego".

[obrazek]

Ustawa o odpadach zobowiązuje gminy do podejmowania działań służących ograniczaniu masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na składowisko. Począwszy od 1 lipca 2013 r., odpady biodegradowalne wytworzone na terenie gminy są przekazywane do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Zielonych. Funkcjonowanie "gminnego systemu śmieciowego" ujawniło znaczne zwiększenie ilości odbieranych odpadów zielonych, względem lat ubiegłych, kiedy to mieszkańcy we własnym zakresie pozbywali się śmieci. Gmina nie jest w stanie, w ramach obowiązującej opłaty, odbierać ogromnych ilości odpadów zielonych wystawianych przez mieszkańców (rekordziści jednorazowo wystawiali 120 worków!).

Jedynym racjonalnym rozwiązaniem, mającym uchronić mieszkańców przed wzrostem opłaty za gospodarowanie odpadami, jest wprowadzenie dobrowolnego kompostowania odpadów biodegradowalnych. Kompostowanie jest naturalnym sposobem unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów pochodzenia organicznego, to jedna z najlepiej sprawdzonych "domowych" metod powtórnego wykorzystania odpadów.

W związku z powyższym ogłaszamy pilotażową akcję pn. "Kompostownik dla każdego". Prosimy Państwa o opinie i sugestie, pomocne przy tworzeniu systemu zagospodarowywania odpadów zielonych na terenie naszej gminy. Zainteresowanie bądź jego brak, będzie sygnałem, czy wśród mieszkańców Łomianek jest wola kompostowania odpadów. Tym samym czy jest zasadność prowadzenia ww. akcji.

Oto kilka argumentów (dla nieprzekonanych), dlaczego warto:
- niższe koszty zagospodarowania odpadów komunalnych, zmniejszenie o 30-50% ogólnej ilości odpadów biodegradowalnych przekazywanych wyspecjalizowanym firmom (zaledwie dwie instalacje z regionu warszawskiego mogą zagospodarowywać odpady zielone),
- unieszkodliwienie odpadów zgodnie z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi,
- wytworzenie naturalnego "darmowego" nawozu, dostarczającego roślinom składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu, doskonale zastępuje drogie preparaty dostępne na rynku,
- koszty kompostownika pokrywa Urząd.

Wstępne założenia akcji wyglądają następująco:

Urząd zakupi 100 kompostowników, przeznaczonych do kompostowania i zagospodarowania we własnym zakresie odpadów ulegających biodegradacji w gospodarstwach domowych. Chętni podpiszą umowę użytkowania pojemnika.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do kontaktu z Referatem Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska (tel. 22 768 62 24 lub 768 62 25). Pracownicy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania, rozwieją wątpliwości oraz zbiorą Państwa uwagi i oczekiwania.

JZ

Opcje strony

do góry