Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Prawda katyńska to część naszej historii

- Trudna to prawda, która będzie przypominać o zniewoleniu, zabijaniu, ale i o tym, że ludzie choćby w tragicznych czasach, potrafią wybrać wolność i jej bronić. Oddajmy hołd bohaterom, cześć ich pamięci! - przemawiał Burmistrz Dąbrowski. Za nami Dzień Pamięci Ofiar Katynia.

Prawda katyńska to część naszej historii



- Trudna to prawda, która będzie przypominać o zniewoleniu, zabijaniu, ale i o tym, że ludzie choćby w tragicznych czasach, potrafią wybrać wolność i jej bronić. Oddajmy hołd bohaterom, cześć ich pamięci! - przemawiał Burmistrz Dąbrowski. W Łomiankach odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji Dnia Pamięci Ofiar Katynia.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

W poniedziałek, 13 marca przed Kościołem Św. Małgorzaty w Łomiankach miała miejsce uroczystość patriotyczna związana z Dniem Pamięci Ofiar Katynia. Przy symbolicznym pomniku ku czci ofiar sowieckich obozów zagłady pojawili się m.in. Burmistrz Łomianek - Tomasz Dąbrowski, Zastępca Burmistrza - Piotr Rusiecki, Sekretarz Gminy - Beata Duch-Kosiorek, Przewodniczący Rady Miejskiej - Tadeusz Krystecki, Zastępca Starosty Powiatu Warszawskiego Zachodniego - Paweł Białecki, kombatanci, harcerze, radni i mieszkańcy.

[obrazek]

[obrazek]

- To byli obywatele Polski, ludzie różnych wyznań, zawodów, wojskowi, policjanci i cywile. Zabijano bez wyroków i bez procesów. Zabijano ich wcześniej skrępowanych kolczastym drutem, strzałem w tył głowy, tak by krwi było mało, a następnie kładziono w głębokich dołach. Dokonano ludobójstwa - mówił Burmistrz Dąbrowski, nawiązując do decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, dotyczącej wydania wyroków śmierci poprzez rozstrzelanie.

[obrazek]
 
-  Grobami są doły śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Te doły miały być grobem Polski Niepodległej. Po przegranej wojnie, w 1945 roku hitleryzm upadł, a Polska zaczyna istnieć bez niepodległości, z narzuconym ustrojem, zafałszowaną historią i bez polskiej tożsamości. Ważną częścią fałszerstwa w historii było kłamstwo katyńskie. Kłamstwo to było nie tylko bolesną raną polskiej historii, ale na długie dziesięciolecia zatruło relacje między Polakami a Rosjanami. Nie da się budować na kłamstwie trwałych relacji, ponieważ to zawsze dzieli i różni, przynosi złość i nienawiść - kontynuował Tomasz Dąbrowski.

[obrazek]

[obrazek]

Burmistrz zauważył, że ogromną rolę w przełamywaniu łańcucha kłamstwa odegrały Rodziny Katyńskie. Wśród nich były również te obecne podczas dzisiejszych uroczystości w Łomiankach.

[obrazek]

- Tak jak kłamstwo katyńskie, które było aktem założycielskim PRL, tak prawda katyńska jest aktem założycielskim III Rzeczypospolitej. Prawda choćby była najboleśniejsza, wyzwala i łączy, przynosi sprawiedliwość. Prawda katyńska to część naszej historii, pamięci i tożsamości - powiedział Burmistrz Dąbrowski.

[obrazek]

[obrazek]

Następnie przedstawiciel Rodzin Katyńskich, Wojciech Tarnawski przypomniał, że pomnik ku czci ofiar sowieckich obozów zagłady został wybudowany przez osiem rodzin, których członkowie byli ofiarami zbrodni katyńskiej. Przypomniał również ich sylwetki.

[obrazek]

Proboszcz Parafii Św. Małgorzaty w Łomiankach, Kazimierz Gers zaprosił wszystkich zebranych do wspólnej modlitwy.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

W kolejnej części uroczystości delegacje Rodzin Katyńskich, kombatantów, Burmistrza Łomianek, Rady Miejskiej, Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego,  Zarządu Osiedla Łomianki Górne, Komunikacji Miejskiej Łomianki, Stowarzyszenia Dobro Wspólne oraz harcerzy i zuchów złożyły wieńce przed symbolicznym pomnikiem.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

DS

Opcje strony

do góry