Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

UWAGA. Zmiana przepisów w ruchu drogowym

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym. Za przekroczenie w terenie zabudowanym prędkości o 50 km/h, od dzisiaj można stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zmianami.

UWAGA. Zmiana przepisów w ruchu drogowym

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym. Za przekroczenie w terenie zabudowanym prędkości o 50 km/h, od dzisiaj można stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zmianami.

[obrazek]

W poniedziałek, 18 maja weszły w życie przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym. Policjanci będą zwracać uwagę szczególnie na nietrzeźwych kierowców, rażące przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz kierowanie pojazdem mimo braku odpowiednich uprawnień.

Kierowanie bez uprawnień. Do tej pory kierowanie pojazdem bez posiadania stosownych uprawnień, było wykroczeniem, za które kierowca mógł otrzymać jedynie karę grzywny (wyjątek, kiedy osoba kierowała samochodem w czasie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów). Teraz, obok kary grzywny, możliwe będzie także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, o czym ostatecznie będzie decydował sąd.

Kierowanie w stanie nietrzeźwości. W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy. W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały liczyć się również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi.

Zatrzymanie prawa jazdy. W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. Będzie to skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument za pierwszym razem na 3 miesiące. Ponowne kierowanie pojazdem w powyższym trzymiesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zaostrzenie przepisów wobec "młodych kierowców". Zmiana przepisów dotyczy również młodych kierowców, czyli osób, które w ciągu 2 lat od wydania im prawa jazdy, dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu po spożyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h. Rozwiązanie to będzie obowiązywało do 3 stycznia 2016 r.
 
Usunięcie pojazdu. Gdy samochodem kierowała osoba nieposiadająca stosownego uprawnienia, pojazd zostanie usunięty z drogi.  Przepis podobnie obowiązuje w przypadku, kiedy autem kierowała osoba formalnie posiadająca stosowne uprawnienie, lecz której zatrzymano prawo jazdy, np. w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów. Policjant odstąpi od usunięcia pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy możliwe będzie przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem.

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci. Zmieniają się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami? M.in. w porównaniu do dotychczasowych przepisów, zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

DS

Opcje strony

do góry