Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Zgodnie z prawem i dla poprawy jakości życia mieszkańców

- Gmina to nie urząd, ani burmistrz, tylko mieszkańcy. Wszyscy działamy po to, żeby w naszej gminie żyło się lepiej – mówił Zastępca Burmistrza. Mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu konsultacyjnym w sprawie obowiązkowego przyłączenia do kanalizacji.

Zgodnie z prawem i dla poprawy jakości życia mieszkańców



- Gmina to nie urząd, ani burmistrz, tylko mieszkańcy. Wszyscy działamy po to, żeby w naszej gminie żyło się lepiej – mówił Zastępca Burmistrza. Mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu konsultacyjnym w sprawie obowiązkowego przyłączenia do kanalizacji.

[obrazek]

W czwartek, 18 czerwca w auli ICDS odbyło się spotkanie dotyczące obowiązkowych podłączeń do sieci kanalizacyjnej. Uczestniczyli w nim m.in. Zastępca Burmistrza, Piotr Rusiecki, Prezes Zarządu ZWiK, Tomasz Czajkowski i Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Katarzyna Wrońska.

[obrazek]

[obrazek]

W trakcie prezentacji, mieszkańcy usłyszeli, że obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości na ulicach, gdzie już powstała sieć kanalizacyjna i została odebrana, jest przyłączenie się do niej. Warto wiedzieć, że z tego obowiązku nie zwalnia nawet posiadanie szczelnego szamba.

[obrazek]

Pozyskane środki unijne pozwolą za kadencji Burmistrza Tomasza Dąbrowskiego wybudować ok. 62 kilometry sieci. Umowa podpisana z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obliguje gminę do zrealizowania zapisów tej umowy. Jeżeli do tego nie dojdzie, gmina i ZWiK są zobowiązane do częściowego bądź całkowitego zwrotu uzyskanej dotacji. Oznacza to, że 90% mieszkańców z aglomeracji miejskiej, na której jest budowana sieć kanalizacja, musi zostać do niej podłączonych. - Unia Europejska chętnie daje pieniądze na takie projekty, ale później także rozlicza ze zrealizowanych podłączeń – potwierdził Wiceburmistrz Rusiecki.

[obrazek]

W związku z tym gmina rozpoczęła wysyłanie postanowień o wszczęciu procedury administracyjnej do mieszkańców, których nieruchomości znajdują się na ulicach, gdzie zakończono i odebrano budowę sieci kanalizacyjnej, tj.: Orzechowa, Podleśna, Krzywa, Konarskiego, Kasztanowa, Sierakowska, Miłosna, Wiosenna, Działkowa, Maciejowicka, Kosynierów, Jaśminowa, Baonu Zośka, Palmowa, Agawy, Kaktusowa, Żwirowa, Piaskowa, Kamienista, Górna, Sosnowa, Pionierów, Długa, Konwaliowa, Kwiatowa, Akacjowa, Łyżwiarska, Narciarska, Leśnych Dębów i Żywiczna. Dotyczy to nieruchomości, które jeszcze nie podpisały umowy ze ZWiK-iem na podłączenie do sieci. W momencie zawarcia umowy i podłączenia, procedura administracyjna będzie anulowana.

[obrazek]

- Te sprawy były zaniedbywane przez wiele lat. Podjęliśmy się bardzo trudnego i ryzykownego projektu. Mam nadzieję, że uda się doprowadzić do sytuacji, że 100% mieszkańców będących w zasięgu aglomeracji, będzie miało podłączenia do sieci. Dążymy też do funkcjonowania w zdrowym środowisku. Gmina to nie urząd, ani burmistrz, tylko mieszkańcy. Wszyscy działamy po to, żeby w naszej gminie żyło się lepiej. Jesteśmy jedynie wybrani lub wynajęci przez mieszkańców, żeby działać w ramach prawa i poprawienia dla Państwa jakości życia – mówił Piotr Rusiecki.

[obrazek]

[obrazek]

Podczas prezentacji poruszono również temat mieszkańców, którzy w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku, wpłacali środki finansowe na tzw. MKS-y. Gmina zobowiązała się, że ci mieszkańcy będą mogli liczyć na darmowe podłączenia do sieci. Ponadto przeznaczono 50.000 złotych, a ta kwota będzie jeszcze zwiększana, na pomoc w realizacji przyłączy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Za rozdysponowanie tych środków będzie odpowiedzialny Ośrodek Pomocy Społecznej. Nasi mieszkańcy mogą również skorzystać z promocji w wysokości 30%, którą oferuje ZWiK. Warto pamiętać, że po wykonaniu 10-metrowego przyłącza, jego koszt zwróci się już po około dwóch latach, jak również szybko nastąpi wzrost wartości nieruchomości.

[obrazek]

Po prezentacji nie zabrakło szczegółowych pytań. Na te chętnie i merytorycznie odpowiadali Wiceburmistrz Rusiecki, Prezes Czajkowski oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego i OPS. W przypadku wątpliwości dotyczących obowiązkowych podłączeń do sieci kanalizacyjnej, należy kontaktować się z pracownikami ZWiK – tel. (22) 751-35-04 lub pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska, tel. (22) 768-62-08, (22) 768-62-24, (22) 768-62-25 i e-mail: odpady@lomianki.pl

Zachęcamy do zapoznania się z Ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

DS

Opcje strony

do góry