Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Ten film mówi o heroicznej przeszłości

Tłumy mieszkańców pojawiły się na środowej premierze filmu "Akcje Bojowe Grupy Kampinos - Atak na Lotnisko Bielańskie". Reżyser Leszek Giziński obiecał, że nie jest to jego ostatnia produkcja.

Ten film mówi o heroicznej przeszłości

Tłumy mieszkańców pojawiły się na środowej premierze filmu "Akcje Bojowe Grupy Kampinos - Atak na Lotnisko Bielańskie". Reżyser Leszek Giziński obiecał, że nie jest to jego ostatnia produkcja.

[obrazek]

[obrazek]

W środę, 11 listopada - w dniu Święta Niepodległości - w sali widowiskowej Centrum Kultury odbył się pokaz nowego filmu dokumentalnego L. Gizińskiego. W trakcie seansu usłyszeliśmy historie o podziemnej walce zbrojnej w 1944 roku. O tym, co działo się w naszej okolicy opowiedzieli kpt. Jerzy Wojciewski ps. "Strzała" z Dąbrowy Leśnej, mjr Jerzy Koszada ps. "Harcerz" oraz por. Tadeusz Budzyński ps. "Czereśnia". Film zaakcentował także, że Grupa Kampinos brała udział w kilkudziesięciu akcjach bojowych - często sprawnie przeprowadzonych, co skutkowało zwycięstwem w starciach z regularnym wojskiem okupanta.

[obrazek]

 - Nie jest to nasza ostatnia produkcja historyczna - mówił reżyser L. Giziński, który zrealizował film przy współpracy z Marcinem Biegasem. - Kolejnym pomysłem jest wykonanie filmu na temat współpracy żołnierzy AK i żołnierzy węgierskich. Jednocześnie chciałbym podziękować p. Kazimierzowi Medyńskiemu, którego książka była iskrą do powstania dzisiaj prezentowanego filmu. Również na podstawie tej książki chcielibyśmy zrobić produkcję o historii Łomianek podczas okupacji - dodał.

[obrazek]

Sala widowiskowa szczelnie wypełniła się mieszkańcami. Byli wśród nich również m.in. Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski, Sekretarz Gminy, Beata Duch-Kosiorek, radni na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej, Tadeuszem Krysteckim oraz Prezes Związku Kombatantów RPiBWP w Łomiankach, K. Medyński wraz z kombatantami Leszkiem Miączyńskim i J. Wojciewskim. Projekcja filmu została nagrodzona głośnymi oklaskami, były też pozytywne komentarze na temat produkcji.

[obrazek]

- Pojawia się pytanie, jak L. Giziński robi te filmy, nie mając właściwie możliwości wsparcia ze strony na przykład telewizji? Wiemy jak powstał film o Rotmistrzu Pileckim - z dofinansowań 2000 prywatnych osób. Kiedy byłem na tym filmie z moim synem, pomyślałem, że szkoda, iż nie zrobił go L. Giziński - mówił Miłosz Manasterski, Dyrektor Centrum Kultury.

- Przeszłość nie może być zapomniana. Możemy myśleć o przyszłości i teraźniejszości, ale nie zapominajmy o naszej tragicznej i heroicznej przeszłości - stwierdził Henryk Ratyński, jeden z kombatantów.

[obrazek]

Burmistrz Dąbrowski podziękował za wykonanie filmu, który opowiada także o historii naszej okolicy podczas II Wojny Światowej. Jednocześnie zauważył, że chciałby, aby kombatanci odwiedzając uczniów ze szkół na terenie gm. Łomianki, wykorzystywali materiał przygotowany przez L. Gizińskiego. Burmistrz przyznał, że łomiankowska młodzież coraz chętniej rozmawia na temat patriotyzmu.

[obrazek]

[obrazek]

Po zakończeniu projekcji, można było obejrzeć eksponaty historyczne należące do Adama Sodela - miłośnika historii z Warszawy. Sporym zainteresowaniem cieszyła się radiostacja krótkofalowa, która została wyprodukowana specjalnie dla partyzantów w 1943 roku przez kanadyjskich inżynierów.

[obrazek]

DS

Opcje strony

do góry