Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Program Bezpieczeństwa Powodziowego

Dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyło się spotkanie Regionalnego Zespołu Konsultacyjnego opracowującego Program Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej. Wojewoda mazowiecki zaprezentował jego podstawowe założenia. Gmina Łomianki jest jedną z gmin objętych w przyszłości tym programem.

[obrazek]

Jak mówi wojewoda Jacek Kozłowski, Program Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej skoordynuje działania administracji rządowej i samorządowej. Udział w nim biorą wszystkie najważniejsze instytucje odpowiadające za bezpieczeństwo powodziowe, przedstawiciele środowisk akademickich, organizacji pozarządowych oraz wojewodowie i marszałkowie ze wszystkich województw, leżących w dorzeczu Wisły Środkowej: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, łódzkiego, a także: warmińsko – mazurskiego, świętokrzyskiego i  kujawsko – pomorskiego. Przewidziano konsultacje z poszczególnymi samorządami, które wstępnie mają się odbyć we wrześniu lub październiku tego roku.

- Celem opracowania Programu jest uporządkowanie wszystkich działań związanych z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym, jakie podejmujemy i będziemy podejmować przez najbliższe dwadzieścia kilka lat w Dorzeczu Wisły Środkowej. Dokument ma charakter strategiczny. Prace nad nim potrwają przez najbliższe 2 – 2,5 roku. Będzie on takim drogowskazem dla rządu, jakie inwestycje zwiększające bezpieczeństwo powodziowe i w jakiej kolejności należy realizować. To przedsięwzięcia wieloletnie i bardzo kosztowne.  Program będzie też wyznaczał kalendarz realizowania tych przedsięwzięć, bo mówimy o kwotach rzędu dziesiątek miliardów złotych. To jasne, że nie są to zadania, które da się realizować w jednym roku – mówi wojewoda Jacek Kozłowski

Dla zespołu przygotowującego plan ważne jest by Rada Ministrów przyjęła go najpóźniej w roku 2013.W tym właśnie roku Unia Europejska rozpocznie prace nad nową perspektywą finansową na lata 2014 – 2020. Program ma być finansowany z budżetu państwa jak i środków unijnych. Zakłada się też pozyskiwanie pieniędzy z innych źródeł.


Opcje strony

do góry