Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Najlepsi w powiecie!

W kwietniu Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego opublikowała raport w podziale na powiaty województwa mazowieckiego. Biblioteka Publiczna w Łomiankach w kategorii CZYTELNICY i w kategorii WYPOŻYCZENIA zajęła pierwsze miejsce w powiecie.

Najlepsi w powiecie!
Biblioteka w Łomiankach – podsumowanie roku 2015


W kwietniu Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego opublikowała raport Czytelnictwa Bibliotek w podziale na powiaty województwa mazowieckiego. Analiza została przygotowana w oparciu o podstawowe dane pozyskane z bibliotek: liczbę czytelników, liczbę wypożyczeń, wielkość zbiorów.

[obrazek]

W 2015 roku w bibliotece i filiach odnotowaliśmy 71252 odwiedzin. Na odwiedziny w bibliotece składają się: odwiedziny czytelników w wypożyczalni, czytelni, czytelni multimedialnej, odwiedziny dzieci, które w bibliotece bawią się, odrabiają lekcje, a także czynny udział w imprezach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę.
 
Ranking Bibliotek Powiatu Warszawskiego Zachodniego

Biblioteka Publiczna w Łomiankach po raz kolejny wypadła bardzo korzystnie na tle innych placówek powiatu Warszawskiego Zachodniego. W kategorii CZYTELNICY zajęliśmy pierwsze miejsce. Odnotowaliśmy w naszych placówkach 4554 czytelników, o 142 więcej niż w roku ubiegłym.

[obrazek]

Także w kategorii WYPOŻYCZENIA Biblioteka w Łomiankach zajęła pierwsze miejsce, uzyskując wynik lepszy niż większość placówek wojewódzkich oraz warszawskich. Powyższe zestawienie zawiera tylko ilość wypożyczeń książek (nie zawiera wypożyczeń zbiorów multimedialnych, a więc audiobooków i filmów). W 2015 roku odnotowaliśmy 84498 wypożyczeń książek. To jest o ponad 33000 więcej niż kolejna w zestawieniu biblioteka oraz więcej o ponad 2100 niż odnotowaliśmy w roku 2014. Dziękujemy!

[obrazek]

W 2015 roku najczęściej wypożyczane były książki Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy” i „Gniew”, Katarzyny Bondy „Poczekajka”, Katarzyny Michalak „Bezdomna” . Z autorów zagranicznych w czołówce wypożyczeń znajdowały się pozycje Tess Geritsen, szwedzkie kryminały Henninga Mankella, Camilli Läckberg oraz Hakana Nessera.

Podstawowym warunkiem prawidłowego funkcjonowania biblioteki jest systematyczny wpływ nowości wydawniczych. W 2015 roku przybyło ogółem 2732 materiały biblioteczne w tym 2517 woluminów książek i 215 jednostek inwentarzowych multimediów. W bibliotece oferujemy dostęp do prasy bieżącej, tygodników, czasopism dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również możliwość bezpłatnego skorzystania z komputera i internetu w czytelni multimedialnej. W 2015 roku z pracowni komputerowej skorzystały 2926 osób łącznie przez 1217 godzin.

[obrazek]

Nowoczesna biblioteka to nie zwykła wypożyczalnia, to miejsce spotkań oraz promocji kultury. W 2015 roku organizowaliśmy zajęcia plastyczne, spotkania z lubianymi pisarzami i ciekawymi ludźmi, konkursy literackie, prezentacje nowości czytelniczych, głośne czytanie ulubionych książeczek i wiele innych form pracy z czytelnikami. Odbywały się tutaj również lekcje biblioteczne, podczas których dzieci dowiadywały się, jak zostać czytelnikiem biblioteki i korzystać z księgozbioru, jak jest zbudowana książka i jaką ma historię itd. Dzięki temu półka z książkami kojarzy się dzieciom z czymś przyjemnym – z zabawą, przygodą, rozrywką, wiedzą podaną w ciekawej i atrakcyjnej formie. Dorosłym oferowaliśmy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki oraz kursy komputerowe dla seniorów „Komputer oknem na świat”.

Biblioteka Publiczna w Łomiankach z pewnością może zaliczyć rok 2015 do udanych pod względem prowadzonej działalności kulturalnej. Ale ten rok nie byłby tak udany gdyby nie Wy – nasi Czytelnicy. Dziękujemy Wam za to, że tak licznie nas odwiedzacie, dziękujemy za uśmiechy i te bezcenne chwile rozmowy, nie zawsze i nie tylko o książkach. Mamy nadzieję, że bieżący rok będzie równie inspirujący i interesujący dla miłośników literatury.

Grażyna Kozińska

Opcje strony

do góry