Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Łomianki: bez smogu!

„Roczna Ocena Jakości Powietrza w województwie mazowieckim - raport za rok 2015” przygotowany został przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie i choć jest z ubiegłego roku to jest ostatnim z oficjalnych opracowań. Łomianki na tle innych gmin wypadają w tym zestawieniu naprawdę dobrze.

Łomianki: bez smogu!

„Roczna Ocena Jakości Powietrza w województwie mazowieckim - raport za rok 2015” przygotowany został przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie i choć jest z ubiegłego roku to jest ostatnim z oficjalnych opracowań. Łomianki na tle innych gmin wypadają w tym zestawieniu naprawdę dobrze.

[obrazek]

Raport WIOŚ zawiera oceny poziomów substancji w powietrzu w poszczególnych strefach za rok poprzedni, a następnie dokonuje klasyfikacji stref dla każdej substancji odrębnie. Oceny rocznej - wykonanej na potrzeby ustalenia dotrzymywania standardów imisyjnych dla poszczególnych zanieczyszczeń - dokonano według kryteriów dotyczących ochrony zdrowia w 4 strefach województwa (aglomeracja warszawska, miasto Radom, miasto Płock, strefa mazowiecka). W wyniku analizy 12 substancji m.in.:
a.    dwutlenku siarki - SO2
b.    dwutlenku azotu - NO2
c.    tlenku węgla - CO
d.    benzenu - C6H6
e.    pyłu zawieszonego PM10
f.    pyłu zawieszonego PM2,5
g.    benzo(a)pirenu w pyle - B(a)P
h.    ozonu - O3
stworzono szczegółowy raport dostępny na stronie www.wios.warszawa.pl w zakładce PUBLIKACJE.

Wyniki średnioroczne dowodzą, że Łomianki są wolne od smogu.

[obrazek]

Nasza gmina – póki co – nie widnieje na żadnej z list czy w żadnym raporcie miejscowości borykających się ze smogiem, mimo że w ostatnich dniach alarmy smogowe obowiązują w kilku województwach w całym kraju. Jeśli chodzi o Mazowsze to zdecydowanie najgorzej jest w Warszawie; Inspektor Ochrony Środowiska apeluje dziś do mieszkańców stolicy o powstrzymanie się od spacerów.

Według danych Państwowego Monitoringu Środowiska jedynym miastem spełniającym normy jakości powietrza jest Słupsk (B(a)P = 0.99 ng/m3).
Na drugim miejscu znalazł się Działoszyn – 1,0 ng/m3, na trzecim - Liniewko – Kościerskie – 1,3 ng/m3. W tym zestawieniu Łomianki znajdują się w pierwszej dziesiątce miast o najczystszym powietrzu.

Trzeba mieć na uwadze, że rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń uwarunkowane jest w dużej mierze od czynników meteorologicznych, do których należą m.in.: opady atmosferyczne oraz prędkość i kierunek wiatru. Łomianki - na szczęście - położone są w strefie wiatrów zachodnich i północno-zachodnich.

Problemem jest natomiast fakt, że zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym wiele osób ulega pokusie pozbycia się śmieci, paląc je w piecach domowych. Temperatura w piecach domowych wynosi zaledwie od 200 do 500 stopni C. Jednym z czynników, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo jest właśnie zbyt niska temperatura spalania. Z domowych palenisk do atmosfery wydostają się wtedy nieoczyszczone szkodliwe substancje chemiczne, a ich lista jest długa. W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów komunalnych w urządzeniach nie przystosowanych do tego celu, ale to my sami musimy mieć świadomość, na co narażamy siebie i sąsiadów, paląc śmieci w domowym piecu. I z takim problemem zawsze można zwrócić się do Straży Miejskiej w Łomiankach (tel. 22 751 35 03).

Władze Łomianek planują dokonywać systematycznego pomiaru jakości powietrza, o wynikach których będzie Państwa informować na bieżąco.

JZ

Opcje strony

do góry