Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Dwukadencyjność zabije samorząd!

Propozycje dwukadencyjności przedstawione przez polityków różnych partii politycznych mają na celu upolitycznienie samorządu i jego zniszczenie. Samorządowcy z całego Mazowsza uważają, że te propozycje na zawsze zabiją samorządność lokalną.

Dwukadencyjność zabije samorząd!

Propozycje dwukadencyjności przedstawione przez polityków różnych partii politycznych mają na celu upolitycznienie samorządu i jego zniszczenie. Samorządowcy z całego Mazowsza uważają, że te propozycje na zawsze zabiją samorządność lokalną.


Podczas dzisiejszego (tj. 10 lutego br.) Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Mazowieckiego została zaprezentowana prezentacja "Zróżnicowanie samorządu terytorialnego w UE a kadencyjność".

Samorządowcy z całego Mazowsza jednogłośnie na konwencie, który odbył się w Błoniu, wyrazili stanowczy protest przeciwko dwukadencyjności proponowanej przez różne partie polityczne.

Na spotkaniu podjęto także stanowisko przeciwko tzw. Ustawie o Metropolii Warszawskiej. Pomimo że ustawa dotyczy jedynie Warszawy i 33 podwarszawskich gmin, wszyscy samorządowcy z Mazowsza wyrazili solidarność z ujętymi w niej samorządami. Samorządowcy wypowiedzieli się także negatywnie w sprawie projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

[obrazek]

Stanowisko Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Mazowieckiego w sprawie wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów:

Kierując się troską o prawo obywateli do wolności wyboru oraz przestrzeganie zasad Konstytucji RP, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu wprowadzenia dla wójtów, burmistrzów i prezydentów zasady dwukadencyjności. Ewentualne wprowadzanie tak radykalnych zmian w funkcjonowaniu samorządów nie powinno stanowić jedynie decyzji większości parlamentarnej. Propozycja stanowi przejaw działań zmierzających do demontażu polskiej samorządności i centralizacji władzy oraz narusza zarówno art. 2, art. 31 ust. 3, jak i art. 60 i 62 Konstytucji. Zaproponujemy równocześnie radom gmin przyjęcie uchwał ws. obrony polskiej samorządności.

Nie do przyjęcia jest dla nas aspekt „kadencyjności wstecz”. Jest to pomysł niekonstytucyjny, odbierający bierne prawo wyborcze, godzący w czynne prawo wyborcze i naruszające konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawa.

Odgórne, samowolnie narzucone przez władze rządowe i parlamentarne ograniczenie długości sprawowania urzędu przez wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch kadencji stanowi ograniczenie wolności wyboru dla obywatela, co godzi w demokratyczne wartości i zasady. Społeczeństwo jest najlepszym sędzią, który ocenia i rozstrzyga, decyduje powierzyć władzę na kolejne lata albo daje szansę na jej sprawowanie komuś innemu.

Władze Rzeczpospolitej Polskiej nie mogą traktować obywateli jak osoby niepotrafiące ocenić rzeczywistości oraz niedbające o dobro swoje i lokalnej społeczności. Obywatelom należy się szacunek oraz poważne podejście dla wolności ich wyboru. Stwierdzenia, że dwukadencyjność będzie antidotum na rzekome układy i patologie są bezzasadne, gdyż nawet jeżeli dochodzi do tego typu zjawisk, społeczeństwo dostrzega je i poprzez wybory dokonuje zmiany włodarza gminy.

Opcje strony

do góry