Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Walczyli o wolną Polskę

- Żołnierze Niezłomni byli najbardziej znienawidzoną i prześladowaną grupą społeczną w czasach komunizmu w Polsce - mówił Burmistrz Dąbrowski. W ICDS odbył się koncert patriotyczny dla dzieci i młodzieży z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Walczyli o wolną Polskę



- Żołnierze Niezłomni byli najbardziej znienawidzoną i prześladowaną grupą społeczną w czasach komunizmu w Polsce - mówił Burmistrz Dąbrowski. W ICDS odbył się koncert patriotyczny dla dzieci i młodzieży z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

[obrazek]

W środę, 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypomina nam historię polskiego podziemia antykomunistycznego. Kiedyś nazwiska Żołnierzy Wyklętych zostały zniesławione i zapomniane, ale dziś w wolnej Polsce możemy już oddać im należną cześć i zwrócić żołnierski honor.

[obrazek]

Tego dnia aula widowiskowa ICDS wypełniła się młodzieżą, nie zabrakło również starszych mieszkańców Łomianek. Wśród publiczności obecni byli też m.in. Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski, Zastępca Burmistrza, Piotr Rusiecki i Przewodniczący Rady Miejskiej, Tadeusz Krystecki.

[obrazek]

Uroczystość rozpoczęła się od minuty ciszy poświęconej kpt. Leszkowi Miączyńskiemu, który zmarł w ostatni poniedziałek. L. Miączyński był wieloletnim Prezesem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - Koło Łomianki. Msza Święta Pogrzebowa odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 marca o o godz. 12.00 w Kościele Św. Małgorzaty w Łomiankach.

[obrazek]

- W powojennej Polsce działacze komunistyczni pozbawieni zaplecza społecznego, a zależni od Kremla pod osłoną Armii Czerwonej i NKWD, zaczęli wprowadzać zmiany w społeczeństwie, używając do tego rozbudowanego aparatu represji. Tej wizji Polski sprzeciwili się Żołnierze Niezłomni, którzy przez to byli najbardziej znienawidzoną i prześladowaną grupą społeczną - przemawiał Burmistrz Dąbrowski.

[obrazek]

Polscy żołnierze byli poddawani torturom polegającym m.in. na wielodniowym biciu, przypalaniu czy miażdżeniu palców. Metodą katyńską, czyli strzałem w tył głowy, oprawcy z Urzędu Bezpieczeństwa zabijali największych patriotów, dla których walka o niepodległość i dobro ojczyzny były najświętszym prawem. W więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie zginęli gen. August Emil Fieldorf, ps. Nil, rotmistrz Witold Pilecki, ppłk Łukasz Ciepliński i ppłk Zygmunt Szendzielorz, ps. Łupaszka i wielu innych patriotów. W latach 1944-1956 terror komunistyczny pochłonął 50 tys. ofiar. Z powodów politycznych aresztowano 250 tys. osób, a liczba represjonowanych przez UB może być nawet kilkakrotnie większa.

[obrazek]

- Moi młodzi przyjaciele, zważajmy na to, aby słowa takie jak Polska, Polak, honor i wolność nie pozostawały pustymi dźwiękami. By ofiara Żołnierzy Niezłomnych nie poszła na marne, by niespełnione sny powstały z mogił… Jesteście tym najmłodszym pokoleniem, które musi mieć niewzruszoną wiarę w Polskę niepodległą. Nigdy nie wierzcie, gdy będą wam mówić, że trzeba płynąć z głównym nurtem, że trzeba być poprawnym politycznie. Waszym celem jest żyć, pracować i działać na rzecz niepodległej ojczyzny i wychowywać swoje dzieci w duchu patriotyzmu - zwrócił się do uczniów Burmistrz Dąbrowski.

[obrazek]

Następnie odbył się koncert upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Przed łomiankowską publicznością wystąpiły dziewczęta z zespołu Młodzi Adepci Twórczości, który działa przy Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej. Warto podkreślić, że każdy utwór był nagradzany głośnymi oklaskami.

[obrazek]

[obrazek]

Tego samego dnia na cmentarzu w Kiełpinie delegacje kombatantów, burmistrza, radnych i mieszkańców złożyły kwiaty przy białym krzyżu Bezimiennych. Fotorelację z uroczystości można obejrzeć TUTAJ.

[obrazek]

DS

Opcje strony

do góry