Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Pamiętali o Cudzie nad Wisłą

W ostatni wtorek w Burakowie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego i 97. rocznicy Cudu nad Wisłą. Burmistrz Dąbrowski przypomniał, że nasi rodacy oddali życie, żeby uchronić Warszawę przed złym komunizmem.

Pamiętali o Cudzie nad Wisłą

W ostatni wtorek, tj. 15 sierpnia w Burakowie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego i 97. rocznicy Cudu nad Wisłą. Burmistrz Dąbrowski przypomniał, że nasi rodacy oddali życie, żeby uchronić Warszawę przed złym komunizmem.

[obrazek]

[obrazek]

Wczorajsze uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 w Kościele bł. Marceliny Darowskiej w Burakowie. Uczestniczyli w nich m.in. kombatanci, mieszkańcy oraz Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski wraz z małżonką i radni na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej, Tadeuszem Krysteckim. Po Mszy Świętej delegacje złożyły wieńce pod tablicą poświęconą Bohaterom Cudu nad Wisłą oraz mieszkańcom Burakowa, którzy zostali rozstrzelani podczas II Wojny Światowej.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z Pocztami Sztandarowymi pod pomnik u zbiegu ulic Parkowej i Warszawskiej, który upamiętnia rozstrzelanie 22 Polaków w latach 1939-1942.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

Przed pomnikiem wieńce złożyły delegacje m.in. kombatantów, Burmistrza Łomianek i Rady Miejskiej, Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, harcerzy i Stowarzyszenia Dobro Wspólne Ojczyzna.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

- Za rok będziemy obchodzić stulecie polskiej niepodległości, z czego połowa to stłumiony ruch wolności. Chciałoby się mówić o sukcesach i zwycięstwach, ale żeby budować wolną Polskę, musimy mieć świadomość naszych błędów, porażek i klęsk nie tylko tych z okresu I i II RP, ale i tych, które popełniono po 1989 roku. Dziś widzimy jak budowana na naszych oczach wolność, ma trudność z rozwinięciem skrzydeł, będąc atakowaną zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Niech w setną rocznicę odzyskania niepodległości nasze poczucie siły tej duchowej, militarnej i naszej dumy narodowej będą znacznie większe niż dziś - mówił Burmistrz Dąbrowski.

[obrazek]

T. Dąbrowski życzył wszystkim, aby męstwo żołnierzy poległych w 1920 roku zrodziło męstwo mające na uwadze suwerenności w wymiarze politycznym, kulturowym i gospodarczym. Burmistrz zakończył swoje przemówienie słowami: "Jeszcze Polska nie zginęła!".

[obrazek]

W trakcie uroczystości Komendant Główny Związku Strzeleckiego "Strzelec", Krzysztof Wojewódzki odznaczył medalem za zasługi dla związku mieszkańca Łomianek - Stanisława Kucharczyka.

[obrazek]

[obrazek]

Na zakończenie obchodów delegacje udały się do wąwozu Lasku Młocińskiego, gdzie przy pomniku w miejscu faktycznych straceń złożyły wieńce.

DS

Opcje strony

do góry