Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Środki unijne na nasze szkoły

W Szkole Podstawowej nr 3 w Łomiankach i Szkole Podstawowej w Dziekanowie Leśnym będą realizowane projekty w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego dla młodzieży. Gmina Łomianki pozyskała na to środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Środki unijne na nasze szkoły

W Szkole Podstawowej nr 3 w Łomiankach i Szkole Podstawowej w Dziekanowie Leśnym będą realizowane projekty w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego dla młodzieży. Gmina Łomianki pozyskała na to środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego.

[obrazek]

Inwestycje w edukację młodzieży szkolnej polegające na podniesieniu kompetencji kluczowych oraz pomocy w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej zostaną objęte dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Dokumenty w sprawie wspólnego projektu podpisano w ostatni poniedziałek. Już wkrótce projekt zostanie uruchomiony w Szkole Podstawowej nr 3 w Łomiankach oraz Szkole Podstawowej w Dziekanowie Leśnym.

- Koszty realizacji projektu w Gminie Łomianki wynoszą 49.300,00 zł. Budżet projektu pokryty zostanie w 89,34% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wkład własny Gminy Łomianki ma formę niepieniężną w postaci użyczenia sal dydaktycznych na potrzeby realizacji zajęć - informuje Wydział Inwestycji w Urzędzie Miejskim.

Projekt jest wspólną inicjatywą 11 podmiotów działających w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym, 10 gmin oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Liderem projektu jest m. st. Warszawa, natomiast oprócz Łomianek, w projekcie biorą udział również następujące gminy: Grodzisk Mazowiecki, Marki, Milanówek, Otwock, Nadarzyn, Pruszków, Ząbki oraz Zielonka.

W ramach projektu zaplanowano systemowe wzmocnienie doradztwa edukacyjno-zawodowego (DEZ) w szkołach, a także przygotowanie placówek do świadczenia tego typu usług, np. utworzone zostaną Szkolne Punkty Informacji i Kariery (SPInKa). Zostaną one wyposażone w pomoce dydaktyczne, fachową literaturę oraz materiały dydaktyczne, wykorzystywane podczas prowadzenia działań doradczo-warsztatowych.

Podjęte będą także działania na rzecz lepszej współpracy rynku pracy ze szkołami objętymi wsparciem. Dodatkowo wnioskodawca przeprowadzi rozpoznanie rynku pracy oraz będzie promował kształcenie zawodowe, a doradcy edukacyjno-zawodowi będą mieli możliwość podniesienia swoich kwalifikacji. Uczniowie biorący udział w projekcie przejdą diagnozę wstępną i rozszerzoną, uczestniczyć będą w warsztatach pt. "Bliżej rynku pracy", dodatkowo w zajęciach z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego rozwijając swoje kompetencje kluczowe i planując karierę zawodową pod okiem specjalistów.

Efektem projektu będzie przygotowanie uczniów do przejścia z systemu edukacji na rynek pracy. Projekt przewiduje nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami, a także otoczeniem społeczno-gospodarczym w celu lepszego dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy.

Daniel Szablewski, fot. Urząd Marszałkowski

Opcje strony

do góry