Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Odpady w ręce gmin…

13 maja br. Sejm RP przyjął nowelizację uchwały o utrzymaniu czystości i porządku. Nowa ustawa narzuca gminom surowe unijne limity odzyskiwania surowców wtórnych z odpadów wywożonych na składowiska.

Odpady w ręce gmin…

13 maja br. Sejm RP przyjął nowelizację uchwały o utrzymaniu czystości i porządku. Zgodnie z ustawą przewidziany jest półtoraroczny okres wprowadzający. A to znaczy, że najpóźniej od połowy 2013 roku, mieszkańcy będą płacić tzw. podatek śmieciowy.

Do tej pory sprawa opłat za wywóz śmieci i wszelkie koszty z tym związane należała do właścicieli nieruchomości, którzy sami wybierali najbardziej im odpowiadającą firmę i jej powierzali to zadanie.

Nowa ustawa „śmieciowa” przewiduje całkowitą zmianę zasad gospodarowania odpadami. Gminy przejmą od właścicieli nieruchomości obowiązek wywozu odpadów komunalnych. Podjętych zostanie szereg uchwał określających m.in.: wysokość miesięcznego podatku śmieciowego oraz opłat dodatkowych, szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.
[obrazek]

Oprócz regulacji dotyczącej przejęcia obowiązku gospodarowania odpadami komunalnymi, nowa ustawa narzuca gminom  surowe unijne limity odzyskiwania surowców wtórnych z odpadów wywożonych na składowiska. Do 2020 roku należy zapewnić co najmniej 50 proc. odzysku papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, podczas gdy teraz ponownie wykorzystujemy zaledwie około 12 proc. W przypadku odpadów biodegradowalnych od 2013 roku gminy zostaną zobowiązane odzyskiwać 50% odpadów, co obecnie realizowane jest na poziomie 7%.

Dotrzymanie unijnych standardów będzie możliwe po wprowadzeniu obowiązkowej segregacji, tzw. segregacji „u źródła”, tj. w miejscu powstawania odpadów, w obrębie własnego gospodarstwa domowego. Musimy zatem liczyć się z większą ilością pojemników na terenie naszej posesji.
[obrazek]
Referat Ochrony Środowiska UM w Łomiankach

O zmianach w obowiązującym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi pisaliśmy już we wrześniu br. w artykule „Podatek śmieciowy”.

Opcje strony

do góry