Dzień Pracownika Socjalnego
To właśnie oni znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z biedą i wykluczeniem. Na co dzień spotykają się z najtrudniejszymi sytuacjami i krzywdami ludzkimi, z goryczą i bezradnością. Pracownicy socjalni.
Dzień Pracownika Socjalnego
Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony 21 listopada jest wielkim świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. O jego randze świadczy fakt, iż kilka lat temu sformalizowano to święto wprowadzając do ustawy o pomocy społecznej zapis, iż "dzień 21 listopada ustanawia się Dniem Pracownika Socjalnego" (art.121, ust. 4). Ustanowiono go na pamiątkę pierwszego spotkania ministra pracy i polityki społecznej, Jacka Kuronia z szeroką reprezentacją pracowników pomocy społecznej, którzy 21 listopada 1989 roku zjechali się z całego kraju do kaszubskiej wsi Charzykowy.
Ustawowy Dzień Pracownika Socjalnego jest formą wyróżnienia pracowników służb społecznych, dostrzeżenia ich roli i znaczenia ich służby dla społeczeństwa oraz pewnym sposobem promowania zawodu pracownika socjalnego. Niesienie pomocy wymaga odpowiedniej wiedzy i szczególnych umiejętności. Dysponują nimi pracownicy socjalni, zazwyczaj na co dzień niewidoczni, znani tylko tym, którym pomagają i wynagradzani wdzięcznością ludzi. Częściej o nich słyszymy wtedy, gdy im się coś nie uda, niż gdy swoją codzienną, mało efektowną i trudną pracą przyczyniają się do zmniejszenia poczucia bezradności i łatwiejszego pokonania przeciwności losu.
Pracownikom socjalnym w dniu ich święta, które zbiega się ze Światowym Dniem Życzliwości, pragnę podziękować za ich ciężką pracę i życzyć przede wszystkim życzliwości od innych i dla innych oraz wszystkiego dobrego!
Anna Dziewulska
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej