Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Uważaj na żmiję zygzakowatą

W jednym z domów przy Al. Chopina znaleziono żmiję zygzakowatą. Jest to jedyny jadowity gatunek węża występujący w Polsce. Na miejscu interweniowała Straż Miejska.

Uważaj na żmiję zygzakowatą

W jednym z domów przy Al. Chopina znaleziono żmiję zygzakowatą. Jest to jedyny jadowity gatunek węża występujący w Polsce. Na miejscu interweniowała Straż Miejska.

[obrazek]

W środę, 11 lipca mieszkańcy jednej z nieruchomości przy Al. Chopina zaalarmowali Straż Miejską, że w ich domu znajduje się wąż. Po przyjeździe strażników, okazało się, że jest to żmija zygzakowata, czyli jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. Straż Miejska zabrała węża do komisariatu, a następnie - po konsultacji z Powiatowym Lekarzem Weterynarii - wypuściła go do naturalnego środowiska. Ulubionym środowiskiem dla żmii zygzakowatej są polany, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów. Zdarza się jednak, że żmija pojawia się w przydomowych ogródkach skalnych, gdzie szczeliny między kamieniami stanowią schronienie, a warstwy trocin czy kory stwarzają dobre warunki termiczne. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów ze zwierzętami oraz dziećmi.

Żmiję można rozpoznać po zygzakowatej czarnej wstędze, ciągnącej się od karku do końca ogona. Jest ona dobrze widoczna u osobników o popielatym i rdzawym ubarwieniu. Natomiast u osobników jednolicie czarnych, prawie całkowicie zlewa się z ich barwą ciała.

Warto wiedzieć, że żmija ocenia swoją ofiarę pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nie ukąsi człowieka, jeśli ten nie będzie wobec niej agresywny. Żmija atakuje bowiem, gdy już nie ma możliwości ucieczki.

Czy jad żmii jest groźny dla człowieka? Dorosła, zdrowa osoba powinna takie ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji. Niemniej niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję, szczególnie dla dzieci, ponieważ toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Jeśli dojdzie do ukąszenia, należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Jad jest niebezpieczny również dla osób pod wpływem alkoholu.

Ukąszenie żmii nie sprawia bólu. Pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Dopiero po kilkunastu minutach człowiek zaczyna odczuwać ból i zawroty głowy.

DS, 12.07.2018

Opcje strony

do góry