Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Obchody Święta Wojska Polskiego w Burakowie

99 lat temu Wojsko Polskie odparło natarcie Armii Czerwonej. Był to bez wątpienia przełomowy moment wojny polsko-bolszewickiej.

Łomiankowskie obchody odbyły się w kościele p.w. Bł. Marceliny Darowskiej w Burakowie. W uroczystościach brali udział kombatanci, Burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak, radni oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Po Mszy Świętej delegacje złożyły wieńce pod tablicą poświęconą Bohaterom Cudu nad Wisłą oraz mieszkańcom Burakowa, którzy zostali rozstrzelani podczas II Wojny Światowej.

[obrazek]

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z Pocztami Sztandarowymi pod pomnik u zbiegu ulic Parkowej i Warszawskiej, który upamiętnia rozstrzelanie 22 Polaków w latach 1939-1942.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

"15 sierpnia każdego roku stajemy w miejscach upamiętniających to wydarzenie i oddajemy hołd tym, którzy uwierzyli w zwycięstwo. Tym, którzy bez wahania stanęli razem do walki w obronie niepodległej Polski i mimo różnic społecznych wspólnie wygrali tę walkę. Na przedpolach Warszawy polscy żołnierze stoczyli nierówną walkę..." - przemawiała Burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak. "...dziś składamy wieńce, pochylamy głowy, oddajemy hołd żołnierzom, którzy dokonali, zdawałoby się niemożliwego. Każdego dnia w wolnej już Polsce toczymy swoje drobne walki: o sprawiedliwość, uśmiech dzieci, zdrowie bliskich, o godne życie, o spokój, bezpieczeństwo rodziny. Każdy z nas walczy o coś, co dla niego ważne. To oczywiście maleńkie walki, niewspółmiernie małe do tej sprzed niemal wieku, ale mające wspólny mianownik: do wygrania każdej z nich potrzebni są inni ludzie. Przyjaciele, życzliwi znajomi, sąsiedzi, którzy mimo różnic w poglądach zaufają sobie wzajemnie i wyciągną rękę do drugiego człowieka, gdy ten potrzebuje pomocy. Ludzie, którzy potrafią zapomnieć o różnicach, o podziałach i zwyczajnie po ludzku zjednoczyć siły i pomóc. W takim dniu jak dziś warto o tym pomyśleć" - kontynuowała Burmistrz Łomianek.

[obrazek]

Po przemówieniach nastąpiło złożenie wieńców przed delegacje.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

Na koniec delegacje udały się do wąwozu Lasku Młocińskiego, gdzie przy pomniku w miejscu faktycznych straceń złożyły kolejne wieńce.

[obrazek]

[obrazek]


ao
Fot. ao 

Opcje strony

do góry