Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Bohaterowie Ziemi Łomiankowskiej

Gimnazjum nr 1 im. J. Kusocińskiego w Łomiankach przygotowało uroczystą akademię podsumowującą szkolny projekt edukacyjny "Bohaterowie Ziemi Łomiankowskiej". Celem projektu jest przybliżenie młodzieży postaci, które miały ogromny wkład w historię naszej gminy.

Bohaterowie Ziemi Łomiankowskiej

Gimnazjum nr 1 im. J. Kusocińskiego w Łomiankach przygotowało uroczystą akademię podsumowującą szkolny projekt edukacyjny "Bohaterowie Ziemi Łomiankowskiej". Gośćmi akademii byli m.in. kombatanci i burmistrz Łomianek.

[obrazek]

Uroczysta akademia będąca finałem szkolnego projektu edukacyjnego "Bohaterowie Ziemi Łomiankowskiej" odbyła się w środę, 22 lutego w auli  ICDS w Łomiankach. Swoją obecnością zaszczycili ją m.in. dwaj żyjący Bohaterowie Ziemi Łomiankowskiej – kpt. Leszek Miączyński i kpt. Jerzy Wojciewski, a także członkowie Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.  Byli na niej obecni przedstawiciele samorządu, burmistrz Tomasz Dąbrowski, zastępca burmistrza ds. społecznych, Piotr Rusiecki oraz kierownik referatu obronności płk Henryk Łazarski.

Głównym celem projektu jest przybliżenie młodzieży postaci, które miały ogromny wkład w historię naszej gminy. Dzięki niemu gimnazjaliści mogli m.in. zapoznać się z historią okresu okupacji na terenie Łomianek i Warszawy, przekazywaną przez kombatantów, będących naocznymi światkami tamtych wydarzeń. Mogli także stanąć na przeciwko i spojrzeć na wizerunki niewiele starszych kolegów z czasów wojny i okupacji.  
Z ponad 170 bohaterów wspólnie z Kołem Kombatantów wybrano 28 postaci, na temat których zebrano najwięcej materiałów i źródeł. Na ich podstawie uczniowie klasy 1b pod opieką nauczyciela historii Krzysztofa Kozaka przygotowali biogramy, które służyć będą jako pomoc dydaktyczna i zapis niezwykłej historii. Zostały one zaprezentowane podczas akademii.

[obrazek]

Jak podkreśla Krzysztof Kozak realizacja projektu nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc, wsparcie i zaangażowanie Prezesa Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, p. Kazimierza Medyńskiego. Przekazał on szkole szereg materiałów, zdjęć, które pozwoliły sporządzić biogramy. W czasie roku szkolnego członkowie koła spotykali się wielokrotnie z młodzieżą na "żywych" lekcjach historii. Za  życzliwość, wsparcie  w kształtowaniu postaw  patriotycznych i nieocenioną pomoc w rozwijaniu świadomości  historycznej młodzieży, podczas uroczystej akademii podziękowania od p. Dyrektor Wiesławy Kulawik-Raczyńskiej otrzymali: Prezes Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Kazimierz Medyński, żołnierz Kompanii Młodzieżowej AK, kpt. Leszek Miączyński, uczestnicy powstania warszawskiego: kpt. Jerzy Wojciewski i por. Arkadiusz Matejkowski oraz społecznik i działacz kombatancki - Leon Zawitaj.

Podczas akademii burmistrz Tomasz Dąbrowski podkreślił wagę wszelkich inicjatyw pielęgnujących historię naszej małej ojczyzny. Zwracając się do młodzieży przekonywał, że także w czasie pokoju można być bohaterem i wzorem dla bliskich i kolegów. Apelował, by poprzez naukę i sport być dumą dla swoich rodziców i społeczeństwa.

Po zakończeniu akademii zaproszeni goście udali się na dolny korytarz szkoły, gdzie mogli  obejrzeć m.in. przygotowaną przez młodzież galerię Bohaterów Ziemi Łomiankowskiej. 

[obrazek]

Akademię przygotowali uczniowie klasy 1b i uczniowie klas trzecich pod kierownictwem Krzysztofa Kozaka. Projekt przywoływania pamięci o "Bohaterach Ziemi Łomiankowskiej" będzie kontynuowany. W opracowaniu są już następne ich biogramy i w miarę napływania materiałów i źródeł galeria postaci będzie się sukcesywnie powiększać.

źródło: Gimnazjum nr1
fot. UM w Łomiankach

Opcje strony

do góry