Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Nadchodzi wiosna? Płoną trawy... Straż apeluje!

Strażacy i strażnicy miejscy apelują o rozsądek! Wypalanie traw jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.

Nadchodzi wiosna? Płoną trawy... Straż apeluje!

Wypalanie traw, czyli wzniecanie ognia na obszarach nieużytków trawiastych czy uprawnych, m.in. ze względu na zagrożenie pożarowe, uciążliwość dymu ma negatywny wpływ na otaczające nas środowisko naturalne, jak i samego człowieka.

Strażacy i strażnicy miejscy apelują o rozsądek!

W dużej liczbie przypadków wypalanie traw to jednak nieodpowiedzialne zabawy (nie tylko!) dzieci. Podpalenia traw uznawane są za akt bezmyślności i wandalizmu.

[obrazek]

Wypalanie traw jest prawnie zabronione!

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880) określa:
Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące nieraz dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi, spowodowane przerzuceniem się ognia na zabudowania. Stanowią też zagrożenie dla przebywających na nich ludzi i zwierząt.

[obrazek]
na zdjęciu okolice Jeziora Dziekanowskiego - 16.03.2012 r.

Podczas pożaru niszczona jest część niezbędnej dla żyznej gleby materii organicznej, w wyniku czego zostaje spowolniony proces tworzenia próchnicy (humusu). W trakcie spalania, redukcji i wyparowaniu ulegają związki azotu, a związki potasu i fosforu pozostają w popiele. Część soli mineralnych (fosforu i potasu) pozostających w popiele może być roznoszona przez wiatr, a przy opadach deszczu spłukiwana do rzek i zbiorników wodnych. Podczas spalania materii organicznej w wysokich temperaturach tworzą się znaczne ilości szkodliwych związków takich jak dioksyny czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.*

Strażacy i strażnicy miejscy w Łomiankach apelują do wszystkich mieszkańców o powiadamianie, w przypadku zauważenia takiego procederu lub o zagrożeniu i sprawcach podpaleń, Straż Pożarną, Policję lub Straż Miejską.

Telefony alarmowe:

112

Straż Pożarna 998
Komisariat Policji w Łomiankach tel. czynny całą dobę: 22 751 10 07 lub 997
Straż Miejska w Łomiankach tel. 22 751 35 03

na podst. mat. z intenetu

Opcje strony

do góry