Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Dziś Noc Kupały

Noc Kupały to dawne słowiańskie święto i wypada z 21 na 22 czerwca. Wszędzie obchodzono ten dzień podobnie - odbywały się tańce, zabawy, skoki przez ogień i różnego rodzaju wróżby. Obrzędy miały zapewniać świętującym zdrowie i urodzaj.

Dziś Noc Kupały

Noc Kupały to dawne słowiańskie święto i wypada z 21 na 22 czerwca (nie uwzględniając roku przestępnego). Data ta ma także związek z przesileniem letnim i najkrótszą nocą w roku. Ludy słowiańskie, ale także inne, takie jak: celtyckie czy bałtyckie uznawały ten dzień za radosne święto słońca, ognia, księżyca, wody, urodzaju, miłości i płodności. Wszędzie obchodzono ten dzień podobnie - odbywały się tańce, zabawy, skoki przez ogień i różnego rodzaju wróżby. Obrzędy miały zapewniać świętującym zdrowie i urodzaj. Wierzono, że skoki przez ogień, szczególnie w tym dniu, miały oczyszczającą moc. Wróżby w Noc Kupały dotyczyły głównie miłości. Świętujący ludzie także wybierali się do lasu w poszukiwaniu kwiatu paproci, zwanej wtedy "perunowym kwiatem", aby ten obdarzył ich mądrością i bogactwem. Młode dziewczęta plotły wianki, a potem tańcząc i śpiewając wrzucały je do wody, aby ich przyszły ukochany je wyłowił. Obrzędy te trwały przez całą noc i kończyły się o świcie.

W X wieku Noc Kupały zastąpiono świętem chrześcijańskim, zmieniono datę na 23-24 czerwca i także nadano mu patrona Jana Chrzciciela. Do dziś używamy nazwy "Noc świętojańska" albo "sobótka". W kościele katolickim msze liturgiczne odbywają się 24 czerwca.

Obecnie możemy także spotkać się z imprezami luźno związanymi z tym świętem, przykładem są np. "Krakowskie Wianki" na wałach wiślanych pod Wawelem.
Dziś ta data jest uznawana jako rodzime święto zakochanych i stanowi alternatywę do święta walentynek (14 lutego).

[obrazek]

źródło inf. Wikipedia
fot. Freepik

Opcje strony

do góry