Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Wrota Mazowsza, czyli system informacyjny województwa

Już w 2014 r. przedsiębiorcy, mieszkańcy, urzędy czy inwestorzy z Mazowsza będą mogli znaleźć w Internecie dane o działkach, budynkach, drogach, kolei, zabudowie, a także studia uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gmin.

Dane o działkach, budynkach, drogach czy zagospodarowaniu mazowieckich gmin i powiatów znajdziemy w Internecie

Już w 2014 r. przedsiębiorcy, mieszkańcy, urzędy czy inwestorzy z Mazowsza będą mogli znaleźć w Internecie dane o działkach, budynkach, drogach, kolei, zabudowie, a także studia uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gmin.

[obrazek]

Będą one dostępne na portalu www.wrotamazowsza.pl oraz w internetowych serwisach mapowych 322 partnerów projektu – 39 powiatów oraz 283 gmin. Wszystko dzięki, realizowanemu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, projektowi kluczowemu „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu”. Przedsięwzięcie wpisane jest do Indykatywnego Planu Inwestycyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013, Priorytet I „Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu”.

Głównym założeniem projektu jest utworzenie standardowych i zharmonizowanych baz danych, zawierających informacje o sposobie zagospodarowania i przeznaczeniu terenu Mazowsza, a także jego walorach gospodarczych i przyrodniczych. Dzięki temu bez wychodzenia z domu będzie można m.in. sprawdzić dane o działce lub budynku, który planujemy kupić, czy też zapoznać się z planami zagospodarowania terenu danej gminy.

W portalach dostępne będą przede wszystkim:
- dane geodezyjne o działkach, budynkach, sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej, cieplnej, gazowej, teletechnicznej,
- dane topograficzne zawierające informacje o wszystkim, co znajduje się na powierzchni ziemi, tj. wodach, drogach, kolei, roślinności, zabudowie, granicach jednostek podziału terytorialnego oraz rzeźbie terenu,
- dane o zagospodarowaniu przestrzeni, tj. studia uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Budżet projektu wynosi 180 mln zł, z czego 153 mln zł to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w 2009 r., jego zakończenie zaplanowano na początek 2014 r.

Stan zaawansowania prac przedstawili m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Geodeta Województwa Mazowieckiego Krzysztof Mączewski podczas konferencji, zorganizowanej 12 listopada w Warszawie.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Opcje strony

do góry