Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Kontrola spalania odpadów

Spalanie odpadów - zabronione w przydomowych kotłowniach czy piecach - jest o tyle poważnym problemem, gdyż najczęściej spalane w gospodarstwach domowych zostają: opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania foliowe, wyroby z gumy.

Kontrola spalania odpadów

Spalanie odpadów to w myśl art. 71 Ustawy o odpadach - termiczne przetwarzanie odpadów, które jest zabronione w przydomowych kotłowniach czy piecach. Problem jest bardzo poważny, ponieważ najczęściej spalane w gospodarstwach domowych zostają: opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania foliowe, wyroby z gumy.

W domach spalane także bywają: drewno pokryte farbami lub elementy mebli tapicerowanych. Jeżeli dochodzi do tego zbyt niska temperatura spalania, w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe. Wydobywający się przy tym duszący i uciążliwy dym stanowi częstą przyczynę interwencji zgłaszanej do Straży Miejskiej w sezonie jesienno-zimowym.

Funkcjonariusze po przybyciu na teren nieruchomości mieszkalnej, udają się wspólnie z osobą zarządzającą budynkiem do pomieszczenia, w którym gromadzony jest opał i znajduje się piec grzewczy. Strażnicy dokonują oceny, czy spalany w piecu materiał nie jest zabroniony. W przypadku wątpliwości, funkcjonariusze kontaktują się z dyżurującym pracownikiem ochrony środowiska, a w szczególnych przypadkach przeprowadzają ponowną kontrolę z jego udziałem. Do wejścia na teren nieruchomości i przeprowadzenia czynności kontrolnych, strażnicy posiadają imienne upoważnienie wydane przez Burmistrza Łomianek (podstawa prawna art. 379 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo ochrony środowiska – Dz.U. nr 62, poz. 627 z 2001 r. z późn. zm.). W przypadku, gdy kontrolowany uniemożliwia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli, tj. nie okazuje żądanych dokumentów, zabrania wejścia na teren nieruchomości  - można skierować wniosek do policji o wyciągnięcie wobec takiej osoby sankcji karnej zgodnie z art. 225 §1 KK („Kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”).

Co grozi za spalanie odpadów?
Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat karny w wysokości 500 zł lub grzywna do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Co jest zatem dopuszczalne do spalania w domowych piecach?
W związku z licznymi pytaniami mieszkańców podajemy poniżej listę tych odpadów, których termiczne przekształcenie w instalacjach domowych nie spowoduje negatywnego wpływu na środowisko (podstawa prawna Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r., Dz.U. z 2006 r. nr 75 poz. 527 z późn. zmianami). Są to:
- opakowania: opakowania z papieru i tektury oraz opakowania z drewna
- odpady z przetwórstwa drewna produkcji: odpady kory i korka, trociny i wióry, ścinki, drewno niezawierające substancji niebezpiecznych z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych
- odpady budowlane: drewno z budów i remontów, o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi
- odpady z sortowania odpadów: papier i tektura oraz niezanieczyszczone drewno
- odpady z gospodarstw domowych: papier i tektura oraz niezanieczyszczone drewno.

Pamiętajmy!
Wrzucając odpady do ognia, nie pozbywamy się problemu, a raczej łamiemy prawo.
Szkodzimy takim działaniem nie tylko sobie, ale również najbliższej rodzinie i sąsiadom. Podczas spalania odpadów i śmieci toksyczne substancje zostają uwalniane do atmosfery wraz z dymem. Powracają potem do gleby w postaci pyłów oraz opadów atmosferycznych, aż w końcu stają się składnikiem produktów żywnościowych. Bądźmy więc świadomi, że w przyrodzie bez śladu nic nie znika. Nie trujmy się sami i nie pozwólmy truć innym.

p.o. Komendanta SM, Jarosław Moskalenko

Opcje strony

do góry