Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Polska dla Rodziny...

Dziś, tj. 18 marca 2013 r., w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyła się II Ogólnopolska Konferencja „Polska dla Rodziny - Karta Dużej Rodziny w miastach i gminach”, promująca system zniżek i ulg dla rodzin wielodzietnych.

„Polska dla Rodziny - Karta Dużej Rodziny w miastach i gminach”

Dziś, tj. 18 marca 2013 r., w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyła się II Ogólnopolska Konferencja „Polska dla Rodziny - Karta Dużej Rodziny w miastach i gminach”, promująca system zniżek i ulg dla rodzin wielodzietnych.

[obrazek]

W konferencji uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządu terytorialnego, prezydenci, starostowie, burmistrzowie miast i wójtowie gmin. Organizatorami byli: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin i Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

- Dziękuję za możliwość spotkania z twórcami polityki prorodzinnej w gminach i powiatach – powiedział, otwierając konferencję, minister Władysław Kosiniak-Kamysz. – Mamy w tym roku ogłoszony przez premiera Rok Rodziny. Udało nam się już wydłużyć niemal do roku urlopy macierzyńskie, zostały wprowadzone nowe ulgi podatkowe, wspieramy samorządy w zadaniu organizowania opieki nad dziećmi do lat trzech dzięki programowi Maluch. Uzupełnieniem tych działań mogą być inicjatywy samorządów, właśnie takie, jak Karty dużych rodzin. Sam jestem ich wielkim zwolennikiem. Wierzę, że ta konferencja zaowocuje rekomendacjami dla samorządów zainteresowanych wprowadzeniem Karty, będzie zachętą dla niezdecydowanych, stworzy listę dobrych praktyk i poradnik dla tych, którzy zechcą w ten sposób kształtować politykę rodzinną. Kolejnym krokiem powinna być propozycja stworzenia ogólnopolskiej karty rodzin wielodzietnych.

[obrazek]

List do uczestników konferencji od Anny Komorowskiej, małżonki Prezydenta RP, odczytała podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Irena Wóycicka.

Praktykę wprowadzenia Karty przedstawił Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego, w którym taka Karta działa od 2008 r. – Korzysta z niej już ponad 2 tys. rodzin, a zniżki, oprócz instytucji gminnych, daje coraz więcej firm prywatnych. Zdaniem burmistrza inwestycja w Kartę w znacznym stopniu zwraca się w postaci zysków ze zwiększonego dochodu np. w kinie czy na pływalni. Jest oprócz tego nieocenionym atutem dla chcących się tu osiedlić rodzin z dziećmi.
- Dzietność w Grodzisku Mazowieckim, która w 2006 r. kształtowała się na poziomie 1,3 dziś sięgnęła wartości 1,7 – przypominał burmistrz Benedykciński. – Nie jest to oczywiście tylko zasługą Karty, ale jest ona ważnym elementem kształtowania polityki prorodzinnej w gminie.

O zmianę polityki rodzinnej państwa apelował wiceprezes Związku Dużych Rodzin "3 Plus” - dr Konstanty Radziwiłł.
Spotkanie podsumowała wiceminister Elżbieta Seledyn: - Systemowe rozwiązania są niezbędne, ale wymagają konsultacji międzyresortowych – zaangażowania resortów kultury, edukacji czy transportu – powiedziała wiceminister Seredyn. – MPiPS ma też własne pomysły. Pracujemy nad resortowym programem, myślimy także o rozwiązaniach doraźnych. Mogę obiecać, że następna edycja programu „Maluch” będzie premiowała te gminy, które wprowadzą Kartę u siebie.

[obrazek]

Na konferencji obecny był także Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski, który na ręce burmistrza Grodziska Mazowieckiego - inicjatora Karty Wielkiej Rodziny w Polsce i na Mazowszu - przekazał interpretację Ministra Finansów w sprawie opodatkowania Kart Rodziny. Minister Finansów, zmieniając stanowisko Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził ostatecznie, że Karta Rodziny nie podlega opodatkowaniu. Na konferencji poinformowano obecnych o pozytywnej interpretacji Ministra Finansów w tej sprawie. Stanowisko to zostało odebrane bardzo pozytywnie. To mały wkład naszej gminy w to wielkie dzieło.

Na podst. materiałów własnych oraz
www.kartaduzejrodziny.3plus.pl
www.mpips.gov.pl

Opcje strony

do góry