Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Wniosek na 80 000 000 zł na wod.-kan. ZŁOŻONY!!!

Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski wraz z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach Sp. z o.o., jako Beneficjent przedsięwzięcia pn.: "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Łomianki", złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Łomianki.

[obrazek]  [obrazek]

Wniosek na 80 000 000 zł na wod.-kan. ZŁOŻONY!!!


Z nieukrywaną radością informujemy, że 13 czerwca 2012 r. Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski wraz z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach Sp. z o.o., jako Beneficjent przedsięwzięcia pn.: "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Łomianki", złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Łomianki. Dla przypomnienia informujemy, że do 18 czerwca 2012 r. odbywał się VII - ostatni (dla Łomianek niestety pierwszy, do którego przystąpiliśmy!!!) konkursowy nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-13.

[obrazek]

Łomianki jako pierwsza gmina w województwie mazowieckim złożyła wniosek przed terminem!


[obrazek]

13 czerwca br. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dokumentację - wniosek o dofinansowanie inwestycji kanalizacyjnych na terenie aglomeracji Łomianki złożyli (na zdjęciu od lewej): Tomasz Czajkowski – Kierownik Jednostki Realizującej Projekt / ZWiK w Łomiankach Sp. z o.o., Tomasz Dąbrowski – Burmistrz Łomianek, Paweł Bohdziewicz – Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach Sp. z o.o. oraz Bogdan Kłódkiewicz – Zastępca Burmistrza Łomianek ds. rozwoju.

Zakres rzeczowy przedsięwzięcia objętego wnioskiem
wraz z harmonogramem robót

[obrazek]

(pobierz plik jpg)

Co dalej z wnioskiem i jakie są szanse na uzyskanie dofinansowania?
Aktualnie, wniosek wraz z załącznikami zostaje poddany ocenie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Analiza poprawności złożonych dokumentów zostanie podzielona na etapy. W pierwszej kolejności wniosek zostanie sprawdzony pod kątem formalnym, tzn. czy złożone zostały wszystkie wymagane dokumenty. Następnie po zakwalifikowaniu do dalszego etapu, wniosek zostaje poddany analizie merytorycznej, czyli oceniany zostaje pod katem spójności dokumentów, przygotowania technicznego, poprawności analizy finansowej, przygotowania organizacyjnego i finansowego Beneficjenta do jego realizacji.

Warto dodać, że po utworzeniu listy rankingowej wniosek jest ponownie weryfikowany i dopiero podpisanie umowy gwarantuje przyznanie dofinansowania. Obecnie zakładamy uzyskanie ok. 80% możliwych punktów do zdobycia. Analizując wyniki poprzedniego konkursu – taki wynik pozwoliłby Gminie Łomianki zająć miejsce na liście podstawowej projektów przewidzianych do uzyskania dofinansowania! Jak wiadomo w VI konkursie, w poprzedniej kadencji nie udało się niestety złożyć wniosku.

Uzyskanie dofinansowania. Co to oznacza dla mieszkańców Łomianek?
Uzyskanie dofinansowania dla budowy sieci kanalizacyjnej oraz rozbudowy oczyszczalni ścieków spowoduje intensyfikację prac budowlanych w przeciągu najbliższych lat. Pozwoli to między innymi wywiązać się z zobowiązań Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, który narzuca na gminę obowiązek zapewnienia co najmniej 90% mieszkańców aglomeracji dostęp do infrastruktury kanalizacyjnej. Aspekt ochrony środowiska i poprawy stosunków gruntowo-wodnych wydaje się w tej sytuacji oczywisty. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach Sp. z o.o. przy ustalaniu zakresu rzeczowego przedsięwzięcia brał pod uwagę następujące kryteria: kryteria: możliwości finansowe Beneficjenta oraz Gminy Łomianki, możliwości logistyczne realizacji zadań, czas, który pozostał na realizacje Przedsięwzięcia (tj. czas kwalifikowania kosztów, który przypada na połowę roku 2015), a także fakt, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska  w sprawie wytyczania granic aglomeracji, realizacja sieci kanalizacyjnej powinna być uzasadniona finansowo i technicznie (wskaźnik długości sieci obliczany jako stosunek planowanej do podłączenia do nowo budowanej sieci kanalizacji liczby mieszkańców aglomeracji i niezbędnej do realizacji sieci kanalizacyjnej nie może wynosić mniej niż 120 Mk/km sieci). Uwzględnienie wszystkich tych aspektów w połączeniu z pozyskaniem większości zakładanych decyzji administracyjnych (niestety w dalszym ciągu problemem pozostają odwołania właścicieli działek drogowych od decyzji o pozwoleniu na budowę), pozwoliło zmaksymalizować zakres rzeczowy, który ma spora, naszym zdaniem, szanse uzyskania dużej liczby punktów podczas oceny merytorycznej.

Jakie są perspektywy dla mieszkańców Gminy Łomianki, którzy znajdą się poza granicami aglomeracji Łomianki?
Mieszkańców całej Gminy Łomianki pragniemy poinformować, ze realizacja Projektu objętego dofinansowaniem nie zamyka drogi dla dalszych inwestycji wodno-kanalizacyjnych w innych obszarach Łomianek. Jednakże ogrom prac przygotowawczych, nakładów inwestycyjnych oraz pełnego nadzoru nad realizacja harmonogramu rzeczowo-finansowego powoduje, ze największą uwagę ZWiK przykładać będzie do realizacji ww. zadań. Mając jednak świadomość potrzeb zrównoważonego rozwoju na terenie gminy Łomianki, ZWiK przy dobrej współpracy z Gmina dołoży wszelkich starań w celu pozyskiwania innych zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji nie objętych zadaniem unijnym w oparciu o dotychczasowe doświadczenia w tej materii. Obecnie ZWiK kontynuuje opracowywanie dokumentacji na zadania: "Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia mieszkańców w wodę poprzez budowę sieci wodociągowej na terenie: Dziekanów Nowy, Polski i Leśny, Sadowa, Kiełpin, Łomianki Dolne, Kępa Kiełpińska. Chcielibyśmy do końca kadencji rozpocząć inwestycje na pozostałym terenie gminy.
Ponadto w perspektywie lat 2012-2015 Gmina Łomianki poniesie ogromne koszty inwestycyjne, których zwrot będzie możliwy ze środków wspomnianego wcześniej POIiŚ. Część środków będzie możliwa do pozyskania w trakcie realizacji inwestycji i wydatkowana jako wkład inwestycyjny dla dalszych zadań. Jednakże szacujemy, że spora część środków będzie możliwa do zagospodarowania na pozostałych obszarach Gminy Łomianki po zakończeniu przedsięwzięcia UE.
[obrazek]

"Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Łomianki"

11 kwietnia w auli ICDS odbyła się otwarta dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców prezentacja. Temat: Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Łomianki.

[obrazek]

Celem prezentacji było przedstawienie Projektu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Łomianki" w świetle wytycznych konkursu nr 7 naboru wniosków oraz wstępnych wyników Studium Wykonalności oraz przygotowanie kompletu dokumentacji niezbędnej do wystąpienia z Wnioskiem o dofinansowanie z Funduszu Spójności dla Projektu.

Wszystkich zainteresowanym udostępniamy poniżej tę prezentację.

Prezentacja - Łomianki (pdf)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

[obrazek]
Gmina złoży wniosek o dofinansowanie z Funduszu Spójności

Minister Środowiska, pełniący rolę Instytucji Pośredniczącej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, 26 marca 2012 r. ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym dla osi priorytetowej I Działanie 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa dla aglomeracji powyżej 15 000 RLM (Równoważna Liczba Mieszkańców). To oznacza więcej pieniędzy na inwestycje wodno-kanalizacyjne dla Gminy.

Celem samego konkursu jest wyłonienie projektów, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia skutecznych i efektywnych systemów zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych. Przyczynienie się do wyposażenia (do końca 2015 r.) aglomeracji powyżej 15 000 RLM w systemy kanalizacji oraz oczyszczalnie ścieków zgodnie z wymogami dyrektywy Rady 91/271/EWG w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych.

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu wynosi 162 000 000 euro (środki Funduszu Spójności). Wnioski należy składać w terminie od 30 kwietnia 2012 r. do 18 czerwca 2012 r. Poziom współfinansowania projektu ze środków Funduszu Spójności wynosi maksymalnie 85% wartości wydatków kwalifikowanych projektu. Termin realizacji projektów (rozumiany jako okres kwalifikowania wydatków) nie może wybiegać poza datę 30.06.2015 r.

W ramach konkursu wsparcie mogą uzyskać następujące działania:
* budowa lub modernizacja oczyszczalni ścieków komunalnych w celu zapewnienia oczyszczania ścieków zgodnie z wymogami dyrektywy* lub
* budowa systemów kanalizacji zbiorczej lub
* modernizacja systemów kanalizacji zbiorczej, jedynie w zakresie polegającym na podłączeniu do oczyszczalni ścieków kanalizacji odprowadzającej aktualnie ścieki bez oczyszczenia wprost do odbiornika, lub modernizacji polegającej na budowie kolektorów przerzutowych w ramach likwidacji oczyszczalni nie spełniających wymogów dyrektywy 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991r. w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych.
Projekty w trakcie dwustopniowej oceny punktowej (formalnej i merytorycznej) będą oceniane na podstawie następujących kryteriów oceny:
* wielkość aglomeracji – w konkursie mogą brać udział jedynie aglomeracje powyżej 15 000 [RLM]
* przyrost wyposażenia aglomeracji w sieć kanalizacją – przyrost RLM na terenie aglomeracji przed i po realizacji projektu
* zakres przedsięwzięcia wyrażony w [RLM]
* czy przedsięwzięcie zgodne jest z zapisami Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych
* wielkość budowanej / modernizowanej oczyszczalni ścieków [RLM]
* wskaźnik koncentracji – liczba mieszkańców na terenie aglomeracji  musi  być większa niż 120 Mk/km sieci
* uregulowana sprawa własności gruntów
* przygotowanie instytucjonalne beneficjenta
* wartość zadań posiadających pozwolenia na budowę – minimum 60% w przypadku realizacji inwestycji według tzw. „Czerwonego FIDIC-a”
* czy realizacja projektu zakończy się przed końcem 2015 roku
* wartość kontraktów posiadających dokumentację przetargową – w przypadku realizacji inwestycji według tzw. „Żółtego FIDIC-a”

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach Sp. z o.o. został upoważniony do przejęcia obowiązków Beneficjenta w celu aplikowania o współfinansowanie przedsięwzięcia pn.: "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Łomianki" ze środków POIiŚ. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do złożenia wniosku na zasadach ww. konkursu. Zakres rzeczowy przedsięwzięcia, objętego wnioskiem zakłada:
* Budowę ok. 50 km sieci kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Łomianki na następujących obszarach:
1. Dąbrowa I,
2. Dąbrowa II,
3. Dąbrowa III,
4. Dąbrowa IV,
5. Łomianki Górne,
6. Łomianki Dolne,
7. Zlewnia Powstańców Warszawy,

[obrazek]

* Modernizację oczyszczalni ścieków. Koncepcja technologiczna rozbudowy oczyszczalni przewiduje:
1. Modernizację części mechanicznej i biologicznej oczyszczania ścieków,
2. Modernizację i rozbudowę części zagospodarowania osadów wraz z budową suszarni solarnej.
Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków pozwoli na zintensyfikowanie procesów oczyszczania ścieków wraz ze zwiększeniem możliwości hydraulicznych oczyszczalni, co ma szczególne znaczenie dla realizacji robót liniowych i zwiększającej się liczby osób korzystających z miejskiego systemu kanalizacji sanitarnej.
Łączny koszt przedsięwzięcia, które zostanie objęte wnioskiem o dofinansowanie wynosi ponad 80 000 000 zł. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach Sp. z o.o. po złożeniu wniosku może liczyć na dofinansowanie w wysokości ponad 30 000 000 zł.

Tomasz Czajkowski
Kierownik Jednostki Realizującej Projekt ZWiK Sp. z o.o.

Opcje strony

do góry