Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Dziś Wielki Czwartek

W Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek rozpoczyna w Kościele katolickim Triduum Paschalne - trzy dni poprzedzające Zmartwychwstanie Chrystusa. To najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym u katolików.

  • W związku z epidemią koronawirusa wierni, którzy w zeszłych latach szli tego dnia do kościoła, będą musieli uczestniczyć w uroczystości za pośrednictwem transmisji w TV lub online. 
 
 
Dzisiejszy dzień upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, którą Chrystus spożył ze swoimi uczniami. Jest to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: kapłaństwa i eucharystii.
W kościołach parafialnych tego dnia odprawiana jest tylko jedna msza, nazywana Mszą Wieczerzy Pańskiej. Jest uroczystym rozpoczęciem obchodów Triduum Paschalnego i zawiera wiele symboli, które nie występują w czasie innych liturgii.
 
  1. Wyciszenie dzwonów i dzwonków podczas mszy- podczas pieśni "Chwała na wysokości Bogu" zabrzmią wszystkie dzwony w Kościele, które od tej pory zostaną wyciszone aż do pieśni "Chwała" w czasie Mszy Wigilii Paschalnej. Dzwonki używane w czasie przeistoczenia zostają zastąpione kołatkami, o cichszym i mniej przyjemnym brzmieniu. Kościół wycisza się i poważnieje, ponieważ wie, że Chrystus zostaje zdradzony i uwięziony.
  2. Obmycie nóg - przypomina o geście Jezusa, który wykonał wobec Apostołów. Kapłan, obmywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom z parafii. Jednak przypadek papieża Franciszka pokazuje, że nie jest to jedyna opcja. Obmył on bowiem nogi kobiecie, do tego muzułmance.
  3. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy - po Komunii świętej następuje przeniesienie Pana Jezusa do przygotowanego przedtem tabernakulum znajdującego się w miejscu zwanym Ciemnicą. To symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką.
  4. Zdjęcie z ołtarza świec, obrusu, mszału i krzyża - jest to symbol zakończenia wieczerzy oraz odarcie Jezusa z szat i pozostawienie Go w samotności, ponieważ ołtarz jest symbolem Chrystusa i Jego ofiary. Aż do Mszy Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje pusty.
  5. Otwarcie tabernakulum i pozostawienie go pustym - wyraźny znak, że Jezus nie przebywa już w tym miejscu, ale cierpi zamknięty w Ciemnicy i oczekuje na wyrok. Nie trzeba wtedy przyklękać, kiedy obok niego przechodzimy.
 
 
 
Wielki Czwartek przed laty
 
Obecnie Wielki Czwartek kojarzy się głównie z początkiem Triduum Paschalnego, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu z tym dniem wiązało się wiele zwyczajów ludowych.
 
Wszystkie panny w Wielki Czwartek kąpały się w zimnej wodzie. Tylko wtedy miały pewność, że cały rok będą zdrowe, ponętne i piękne! Po kąpieli w źródle lub rzece dziewczyny biegły do lasu, gdzie szukały liści lubczyku, gdyż był to symbol miłości.
 
Kawalerowie natomiast przygotowywali ze słomy kukłę i ubierali ją w stare ciuchy stracha na wróble. Następnie ciągnęli ją przez całą wieś i wrzucali do rzeki, patrząc aż utonie.
 
Dla Słowian Wielki Czwartek był także dniem zadusznym. Na groby przynoszono wodę w dzbanach. Wierzono także w małe duszki, które pomagają ludziom w codziennej pracy. Za poświęcony czas dziękowano im okruchami chleba pozostawianymi na stole.
Słowianie uważali, że duszki chowają się w piecach, dlatego tego dnia nic nie piekli. Przy kapliczkach i pod krzyżami rozpalano ogniska, palono też stare, drewniane krzyże przydrożne i stawiano nowe.
 
 
 
 
 
źródło:Wikipedia, Deon.pl
fot.pixabay/kż

Opcje strony

do góry