Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Światowy Dzień Ziemi

Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku.

Obchodom każdego Dnia Ziemi towarzyszy zawsze szereg wydarzeń, spotkań, konferencji i akcji, które w tym roku z powodu pandemii koronawirusa, muszą całkowicie przenieść się do świata online. 
Ale cel pozostaje ten sam: zmobilizować świat do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest "Działanie na rzecz klimatu".

Dookoła nas rozprzestrzenia się wirus, który będzie miał wpływ na nasze zachowania, kulturę, politykę i gospodarkę. Polsce grozi katastrofalna susza spowodowana między innymi zmianami klimatycznymi, dlatego ten dzień musi być czymś więcej niż tylko symbolicznie obchodzonym świętem. Pandemia ukazała nam jak zmęczona działaniami człowieka jest nasza planeta. Zacznijmy robić dla niej coś dobrego, małymi krokami zmieniajmy nasze codzienne nawyki na bardziej ekologiczne.

Dzień Ziemi musimy świętować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku. Co możesz zmienić już teraz?

  • Dzień bez samochodu - przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu, skorzystaj z roweru lub idź pieszo.
  • Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko 9 proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
  • Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.
  • Idź na zakupy z własną torbą.
  • Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki.
  • Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców. 
  • Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
  • Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek. 
  • Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo. 
  • Ogranicz spożycie mięsa. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostań fleksitarianinem i jedz mięso raz w tygodniu.
  • Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe.
  • Szukaj wielorazowych zamienników. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny. Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek.

    "Dzień Ziemi 2020 musi stać się historycznym momentem, w którym obywatele całego świata stawią czoła klimatycznemu kryzysowi i wspólnie zaczną działać na rzecz poprawy klimatu."

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Inspiracją była największa katastrofa ekologiczna w dziejach Stanów Zjednoczonych w styczniu 1969 roku.

U wybrzeży Santa Barbara wyciekło 100 tysięcy baryłek oleju, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na długie lata.  Katastrofalne skutki tego wydarzenia mocno poruszyły amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona i przyczyniły się do zainicjowania międzynarodowego ruchu na rzecz edukacji ekologicznej. Do Polski trafiła ona dopiero w 1990 roku. Co ciekawe, obecnie na całym świecie, również w Polsce Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została  wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów amerykanów.

 

 


źródło:ofemin
fot.canva/kż
22.04.2020

 

Opcje strony

do góry