Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Postaw się suszy! Ograniczyliśmy koszenie trawników w naszej gminie.

Częstotliwość koszenia uzależniamy od warunków atmosferycznych.

Do tej pory w gminie Łomianki regularnie kosiliśmy wszystkie miejskie trawniki. W tym roku, w obliczu suszy, zdecydowaliśmy o ograniczeniu koszenia traw i uzależniliśmy terminy i częstotliwość koszenia od pogody. Na bieżąco prowadzimy jednak prace porządkowe terenów obsadzonych krzewami i bylinami.

Częste i niskie koszenie trawników, do poziomu zaledwie kilku centymetrów w przypadku suszy jest działaniem niewskazanym. Tak skoszony trawnik, biologicznie jest pustynią. Nie ma żadnej wartości dla dzikich zwierząt, w tym dla owadów zapylających. Jest niemal całkowicie pozbawiony cennych gatunków roślin, które stanowiłyby pożytek dla pszczół, motyli czy innych dzikich zapylaczy, a także wielu gatunków mniej popularnych owadów, np. chrząszczy, ale i ptaków.

Częste i niskie koszenie wpływa także na przesuszanie się trawy i wierzchniej warstwy gleby, co zwiększa zapylenie powietrza oraz nie niweluje powstających w miastach wysp ciepła. W trakcie suszy to koronny argument na ograniczenie koszenia. Właściwie utrzymane i rzadziej koszone trawniki będą lepiej utrzymywać wilgotność. Odpowiednio zarządzane tereny zieleni stanowić będą także schronienie dla występujących w mieście innych gatunków zwierząt, np. jeży.

Już w najbliższą środę 27 maja, będziecie Państwo mogli przyłączyć się do spotkania w trybie online https://www.facebook.com/events/258262668707890/, w trakcie którego porozmawiamy o tym jak „postawić się suszy”. Mieszkańcom udostępnimy czat za pośrednictwem którego będą mogli podzielić się swoimi pomysłami i doświadczeniami na przeciwdziałanie suszy i zadać pytania urzędnikom i osobom biorącym udział w spotkaniu.

Zapraszamy do udziału: 

https://us02web.zoom.us/j/81913193763

mjr
foto: kż

23.05.2020

Opcje strony

do góry