Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś w całym kraju uroczyście obchodzona jest 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 r. W Łomiankach w południe pod pomnikiem przy ul. Partyzantów uczczono ofiarność i bohaterstwo walczących o niepodległość Ojczyzny.

W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego



Dziś w całym kraju uroczyście obchodzona jest 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 r. W Łomiankach w południe pod pomnikiem przy ul. Partyzantów uczczono ofiarność i bohaterstwo walczących o niepodległość Ojczyzny.

[obrazek]

Przy pomniku „Pamięci żołnierzy Kompanii Młodzieżowej powstałej w Dąbrowie Leśnej poległych w Powstaniu Warszawskim Pamięci Ułanów Jałowieckich Poległych w Dąbrowie Leśnej w szarży 19 września 1939 r.” złożono kwiaty i zapalono znicze.

[obrazek]

W uroczystości upamiętniającej tamte wydarzenia udział wzięli:  Kombatanci AK Grupa Kampinos,

[obrazek]

Burmistrz Łomianek - Tomasz Dąbrowski wraz z zastępcą - Piotrem Rusieckim,

[obrazek]

a także przedstawiciele Rady Miejskiej i Rady Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Zarząd Osiedla Dąbrowa Leśna, Domu Kultury i Biblioteki Publicznej w Łomiankach,

[obrazek]

delegacje: Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Komunikacji Miejskiej Łomianki oraz członkowie Stowarzyszenia Dobro Wspólne.

[obrazek]

Kwiaty złożyli także uczniowie łomiankowskich szkół.

[obrazek]

Atmosferę podkreślił krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Domu Kultury "Carmen Patrium".

[obrazek]

Ceremonii asystowali harcerze ze Szczepu 462 DHiGZ w Łomiankach.

[obrazek]

Punktualnie o 17. - w rocznicę godziny "W" - w Łomiankach rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Apelujemy do mieszkańców o zatrzymanie się na ulicach - wspólne oddanie hołdu bohaterom Powstania i uczczenie ich minutą ciszy.

-------------------------------
Powstanie Warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) to wystąpienie zbrojne przeciwko wojskom niemieckim, okupującym stolicę, zorganizowane przez Armię Krajową. Powstanie zostało przeprowadzone w ramach akcji „Burza”, a za jego początek uznaje się datę 1 sierpnia 1944, dokładnie godzinę 17., oznaczoną kryptonimem W - tzw. Godzina W.
-------------------------------

Film "Powstanie Warszawskie"

„Powstanie Warszawskie” to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.


6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.

„Powstanie Warszawskie” ujrzy już niedługo światło dzienne dzięki Janowi Ołdakowskiemu, Dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego i Piotrowi Śliwowskiemu, Kierownikowi Sekcji Historycznej MPW. Reżyserem obrazu jest Jan Komasa. Na potrzeby współczesnej produkcji dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. W projekt zaangażowani zostali także aktorzy: Maciej Nowicki, Michał Żurawski, Kamila Baar, Mirosław Zbrojewicz oraz Antoni Królikowski, którzy użyczyli swych głosów bohaterom filmu. Nad koloryzacją materiałów zdjęciowych czuwał uznany polski autor zdjęć Piotr Sobociński jr. Scenariusz stworzyli Jan Ołdakowski, Piotr Śliwowski oraz Jan Komasa. Za montaż odpowiadały Milenia Fiedler i Joanna Brühl. Muzykę stworzył Bartosz Chajdecki.

Więcej na www.1944.pl

Opcje strony

do góry