Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Powszechny spis rolny

Powszechny spis rolny rozpocznie się 1 września i potrwa do 30 listopada 2020 r. Udział w badaniu jest obowiązkowy.

To jedyne badanie statystyczne dostarczające informacji o gospodarstwach rolnych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Dane ze spisu wykorzystuje się do oceny zastosowanych oraz kreowania nowych narzędzi programu wspólnej polityki rolnej.

Polityka rolna
Celem spisu jest utworzenie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, koniecznej do realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi. Ważne jest także dostarczenie informacji niezbędnych do planowania polityki żywnościowej, trendów hodowli zwierząt gospodarskich, struktury zasiewów upraw rolnych oraz analiza zmian, jakie zaszły w rolnictwie w ostatnich 10 latach.

W badaniu analizowane będzie wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji organizacjom międzynarodowym (EUROSTAT, FAO, OECD). Wykonana zostanie również aktualizacja statystycznego rejestru gospodarstw rolnych.

Pytania zawarte w spisie
W formularzu zbierane będą dane dotyczące m.in.: położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych; typu własności użytków rolnych; produkcji ekologicznej; powierzchni zasiewów według upraw; powierzchni nawadnianej; zużycia nawozów mineralnych i organicznych; pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych; liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym.

Metoda zbierania informacji
Spis będzie prowadzony w gospodarstwach indywidualnych i w gospodarstwach rolnych osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. W przypadku gospodarstw rolnych osób fizycznych (gospodarstwa indywidualne) spisem rolnym zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i więcej, a także gospodarstwa o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną. Ogrody działkowe nie zostaną objęte spisem rolnym.

Dane pozyskiwane będą metodą: samospisu internetowego przeprowadzanego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego; wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego; bezpośredniego wywiadu przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego posługującego się specjalnym oprogramowaniem.

Bezpieczeństwo danych
Podobnie jak inne badania statystyczne prowadzone przez GUS, spis zostanie przeprowadzony z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, z wykorzystaniem nowoczesnych technik teleinformatycznych. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Dane pozyskane podczas spisów mogą być używane wyłącznie do opracowań, zestawień, aktualizacji i analiz statystycznych.
Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w innych celach jest zabronione pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Organizacja pracy w gminach
Na terenie gminy pracami spisowymi kieruje odpowiednio: wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który pełni funkcję gminnego komisarza spisowego. Jego zastępcą jest osoba, którą wyznaczy. Gmina Łomianki zorganizowała nabór kandydatów na to stanowisko (nabór zakończył się 8 lipca br.).

Więcej informacji: spisrolny.gov.pl

Opracowanie: kz
grafika: gus

03.08.2020

Opcje strony

do góry