Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

81. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Łomianki pamiętają.

Dziś, 1 września o godz. 12.00 w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyło się uroczyste złożenie wieńców w asyście Pocztów Sztandarowych pod pomnikiem Generała Mikołaja Bołtucia.

"Spotykamy się przed pomnikiem gen. Mikołaja Bołtucia – jednego z ponad 2 tysięcy poległych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali swe życie na naszej ziemi.

Dziś w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej chcemy oddać Im cześć i podkreślić wielkość Ich czynów. Bohaterom i Bohaterkom jesteśmy winni dozgonną pamięć, szacunek, pielęgnowanie spuścizny, jaką po sobie zostawili, oraz przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

Rocznica wybuchu wojny skłania do jeszcze jednej refleksji. Wojna to najtragiczniejsze, co zdarzyło się wymyślić ludzkości. To zrodzone z pogardy dla innych, z nienawiści, z nietolerancji, z poczucia wyższości nad innymi przyzwolenie na nieludzkie działanie, przyzwolenie na to, by poniżać słabszych, by zabijać.

Każda wojna jest zła i przynosi zniszczenie. Niezależnie, czy mamy do czynienia z konfliktem państw, wojną domową, czy starciem światopoglądowym.

Bohaterom i Bohaterkom winni jesteśmy obietnicę, że koszmar najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości się nie powtórzy. Obyśmy nigdy więcej nie musieli z nikim licytować się na nienawiść i gotowość do zabijania. Nigdy więcej wojny pod żadną postacią!

Uczcijmy dziś pamięć wszystkich, którzy na skutek wojny nie mogli dokończyć swego życia w bezpiecznych warunkach.

Cześć Ich pamięci!" -  przemawiała Małgorzata Żebrowska-Piotrak, Burmistrz Łomianek

 

ao

Fot.: ao
1.09.2020

Opcje strony

do góry