Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Pomoc dla przedsiębiorców

Obecne możliwości uzyskania wsparcia:
 
Wojewódzki Urząd Pracy:
Kontakt: 
Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Wydział Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-16
Infolinia: 22 578 45 80
mail: tarcza@wup.mazowsze.pl 
Wniosek o przyznanie świadczenia na ochronę miejsc pracy (VIA-WOMP)
 
1. Ochrona miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – dofinansowanie dotyczy dopłat do wynagrodzeń dla pracowników na terenie województwa mazowieckiego – realizator programu Wojewódzki Urząd Pracy, Wydział Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
 
Wymagane dokumenty:
kopię porozumienia określającego warunki i tryb wykonywania pracy 
w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy, o którym mowa w art. 15 g ust. 11 ustawy* (plik w formacie jpg, pdf);
wypełniony Wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń wypłacanych z FGŚP, wg określonego wzoru (plik w formacie xls lub xlsx);
kopię pełnomocnictwa (jeżeli dotyczy).

Umowa o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy.

 
Informacje uzupełniające na podstawie Powiatowego Urzędu Pracy w Ożarowie Mazowieckim pod linkiem:
 
Znajdą tam Państwo szczegółowe wytyczne, podstawę prawną, definicje przedsiębiorcy, pracownika, wartości dla spadku obrotów, procedurę postępowania oraz załączniki: wniosek, umowę, wykaz pracowników, klauzulę RODO oraz instrukcję wypełniania wniosku.
 
2. Pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy (dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych) z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – dofinansowanie dotyczy dopłat do wynagrodzeń 
dla pracowników na terenie województwa mazowieckiego – realizator programu Wojewódzki Urząd Pracy, Wydział Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
 
Wymagane dokumenty:
kopię pełnomocnictwa (jeżeli dotyczy).
  • Umowa pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy.
Uwaga: wypełniając wniosek należy na dole strony wybrać odpowiedni Powiatowy Urząd Pracy (PUP), do którego zostanie złożony wniosek. Brak możliwości wyboru danego urzędu pracy oznacza, iż wniosek nie może zostać złożony elektronicznie przez potral 
i należy złożyć go osobiście lub w innej formie wskazanej przez właściwy Urząd Pracy.  
 
Informacje uzupełniające na podstawie Powiatowego Urzędu Pracy w Ożarowie Mazowieckim pod linkiem:
 
Znajdą tam Państwo szczegółowe wytyczne, podstawę prawną, definicje, procedurę postępowania oraz załączniki: wniosek, umowę, załączniki do wniosku, instrukcję pożyczki, instrukcję udzielania pożyczki,  oraz instrukcję wypełniania wniosku.
 
3. Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek 
na ubezpieczenie społeczne z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – dofinansowanie dotyczy dopłat do wynagrodzeń dla pracowników na terenie województwa mazowieckiego – realizator programu Wojewódzki Urząd Pracy, Wydział Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
 
Wymagane dokumenty:
wypełniony Wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń, 
wg określonego wzoru (plik w formacie xls lub xlsx);
kopię pełnomocnictwa (jeżeli dotyczy).
  • Umowa o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne.
 
Uwaga: wypełniając wniosek należy na dole strony wybrać odpowiedni Powiatowy Urząd Pracy (PUP), do którego zostanie złożony wniosek. Brak możliwości wyboru danego urzędu pracy oznacza, iż wniosek nie może zostać złożony elektronicznie przez potral i należy złożyć go osobiście lub w innej formie wskazanej przez właściwy Urząd Pracy.  
 
Informacje uzupełniające na podstawie Powiatowego Urzędu Pracy w Ożarowie Mazowieckim pod linkiem:
 
Znajdą tam Państwo informacje gdzie złożyć wniosek oraz załączniki: zasady, umowę wraz z załącznikami i formularzem, kalkulator DEFS.
 
Dodatkowo Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie opracował poradnik o wsparciu 
ze środków EFS w walce ze skutkami COVID-19 – Powiatowe urzędy pracy 
dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych Mazowsza. Z poradnikiem można zapoznać się pod linkiem: 
 
 
ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
1. Zwolnienie za składek 
 
Zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. dla osób prowadzących działalność, firm zgłaszających do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób, spółdzielni socjalnych i duchownych.
 
Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 r.
 
Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.
 
Wszelkie szczegółowe informacje, w tym formularz wniosku dotyczące Zwolnienia 
z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec – maj 2020 r. znajdą Państwo pod linkiem: 
 
2. Świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą
 
Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku spadł o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br.
 
Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także tym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br. Osoby prowadzące działalność,  rozliczające się w formie karty podatkowej, które korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,  otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.
 
Wszelkie szczegółowe informacje, w tym formularz wniosku dotyczące świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą znajdą Państwo pod linkiem: 
 
3. Ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek
 
Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.
 
Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.
 
Wszelkie szczegółowe informacje, w tym formularz wniosku dotyczące ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej znajdą Państwo pod linkiem: 
 
4. Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę dla należności za okres od stycznia 2020 r.
 
Rozwiązanie to jest przeznaczone dla płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w następstwie COVID-19. Będą mogli z niego skorzystać za okres od stycznia 2020 r. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek - nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek będzie możliwe w sytuacji, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności.
 
Wszelkie szczegółowe informacje, w tym formularz wniosku dotyczące odstąpienia 
od pobierania odsetek za zwłokę dla należności za okres od stycznia 2020 r. znajdą Państwo pod linkiem:
 
5. Zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowy o odroczeniu terminu płatności na okres 3 miesięcy
 
Rozwiązanie to jest przeznaczone dla płatników składek, którzy mają zawartą z Zakładem umowę o rozłożeniu zadłużenia na raty lub umowę o odroczeniu terminu płatności, i którzy mają trudności w ich realizacji w następstwie COVID-19. Płatnicy Ci będą mogli skorzystać 
z zawieszenia realizacji umowy na okres 3 miesięcy począwszy od terminu spłaty raty bądź terminu płatności odroczonej składki przypadających w miesiącu marcu, kwietniu lub maju 2020 r. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek - nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.
 
Wszelkie szczegółowe informacje, w tym formularz wniosku dotyczące zawieszenia spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowy o odroczeniu terminu płatności na okres 3 miesięcy znajdą Państwo pod linkiem:

Opcje strony

do góry