Oficjalny Serwis Informacyjny

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

7 marca

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i  Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Janusza Kurtyki oraz wsparciu środowisk kombatanckich, organizacji patriotycznych, stowarzyszeń naukowych, przyjaciół i rodzin tych, którzy polegli w boju o niepodległą Polskę, w lutym 2010 r. zgłoszony został projekt ustawy o ustanowieniu dnia 1 marca świętem żołnierzy II Konspiracji - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu licznych osób i środowisk cel został osiągnięty. Ustawą z 3 lutego 2011 r., podpisaną przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Sejm RP ustanowił  dzień 1 marca świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W preambule czytamy: „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznego społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu …”.

Nie jest to data przypadkowa. 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie - po długoletnim i wyjątkowo brutalnym śledztwie - zamordowano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość’’ (WiN), ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej tradycje Armii Krajowej, zbrojnie walczącej z sowieckim okupantem. W kilkuminutowych odstępach -  od godz. 20.00 - metodą ,,katyńską’’, strzałem w tył głowy, bestialsko zamordowano siedmiu członków ostatniego kierownictwa WiN.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i
ofiary oraz bólu, cierpienia i zniesławienia, jakich doznawali przez wszystkie lata komunizmu  oraz w Polsce po 1989 roku.

W tym roku spotkanie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w Domu Kultury 7 marca 2013 r. o godz. 19.00.

Opcje strony

do góry