Oficjalny Serwis Informacyjny

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

23 stycznia

Dookoła Świata w Domu Kultury: Francja

23.01.2015, godz. 18.00 (piątek)
Dookoła Świata: Francja 

 
Dom Kultury w Łomiankach serdecznie zaprasza 23.01.2015 roku na godz. 18.00 na imprezę z cyklu "Dookoła świata - Francja" . W programie koncert "Pod dachami Paryża" w wykonaniu Machowska/Kopietz/Małachowski TRIO,  prelekcja podróżnika Krzysztofa Dworczyka "Francja w krainie wina i serów", quiz z nagrodami oraz degustacja przysmaków kuchni francuskiej.

Wstęp 10 zł

[obrazek]


W kulturze muzycznej Francji jedną z czołowych pozycji zajmuje akordeon. Do bogactwa dźwięków tego nie w pełni jeszcze docenianego instrumentu sięga wielu wybitnych kompozytorów oraz wykonawców. Niezwykłe możliwości techniczne i głosowe akordeonów pozwalają bowiem w sposób nieograniczony na ukazanie całej przestrzeni muzycznej zawartej w poszczególnych kompozycjach. Dźwięki akordeonu obecne są zarówno w wielu utworach zaliczanych do klasyki francuskiej jak i w muzyce rozrywkowej oraz współczesnej. Dźwięki akordiny,  znanej głównie we Francji, wykorzystywane są przede wszystkim przez muzyków jazzowych tego kraju.

W repertuarze TRIA, koncertującego w składzie instrumentalnym typowym dla muzyki francuskiej, znajdują się popularne utwory z repertuaru Edith Piaf, melodyjne walce musette, utwory współczesnego mistrza akordeonu i akordiny, Richarda Galliano, kompozycje poety i pieśniarza, Jacques’a Brela, jak również autorskie opracowania kompozycji francuskich klasyków oraz muzyki filmowej.
W programie koncertu m.in.: E. Piaf - Sous le ciel de Paris; J. Brel - Bruxelles; R. Galliano - Tango pour Claude;
E. Piaf - Hymne a l’amour; R. Galliano - A French touch; T. Murena - Indifference; Y. Tiersen - La Valse d’Amelie; R. Galliano - La Valse a’Margaux oraz tradycyjne walce musette.
Uzupełnieniem koncertu jest ciekawa i rzeczowa narracja (zapowiedzi, ciekawostki, komentarze).

Koncert w składzie:
Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian, narracja
Jacek Małachowski – akordeon

Gabriela Machowska-Kopietz - pianistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu i kameralistyki fortepianowej oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła także podczas rocznych studiów w Conservatoire Royal de Bruxelles w Belgii, gdzie studiowała u Eugene Moguilevsky'ego i Olgi Roumchevitch. Pracowała ponadto z prof. Elżbietą Tarnawską i prof. Andrzejem Jasińskim. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów. Jeszcze w czasie studiów skierowała swoje zainteresowania w stronę muzyki kameralnej. Duży wpływ na to miała współpraca z "The Jacques Thibaut String Trio" i "The Talich String Quartet". Na stałe gra w zespole "Sentido del Tango". Ponadto współtworzy duet z klarnecistką Anną Gut oraz współpracuje z barytonem Witoldem Żołądkiewiczem, z którym wykonuje pieśni wybitnego ucznia F. Chopina - Karola Mikulego. W 2011 roku, z Witoldem Żołądkiewiczem i Katarzyną Kalisz nagrała płytę z kompozycjami uczniów Fryderyka Chopina, zatytułowaną "Tradycje Chopinowskie we Lwowie", nad którą patronat objął Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Piotr Kopietz - muzyk, aranżer, kompozytor. Należy do grona kilku muzyków w Polsce koncertujących na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie, a jedynym koncertującym na francuskiej akordinie. Współtworzy kilka zespołów i projektów muzycznych oraz współpracuje z Filharmonią w Warszawie i z Teatrem  im. J. Słowackiego w Krakowie. Jako muzyk sesyjny nagrywa muzykę klasyczną i rozrywkową dla radia, telewizji, teatru i filmu. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Studiował ponadto w Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych oraz kilkakrotnym stypendystą Ministra Kultury RP.

Jacek Małachowski - muzyk i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Swoje umiejętności doskonalił ponadto na Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej. Jest laureat kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Dwukrotny Stypendysta Prezesa Rady Ministrów oraz fundacji J & S Pro Bono Poloniae. Współpracuje m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie, a ponadto z kilkoma zespołami kameralnymi.

Opcje strony

do góry